1. Ana Sayfa
  2. Finans

Motive Olamıyorum Diyenlere Kalıcı Çözüm!

Motive Olamıyorum Diyenlere Kalıcı Çözüm!
+ - 0

Motive olamıyorum, motive olmakta zorlananlar için bir liste oluşturdum çok faydalı olacağını düşündüğüm kalıcı çözümlere hemen geçelim. Kabul edelim hepimizin motivasyona ihtiyacı var.

Ders çalışırken, işte çalışırken, üretken olmak için, gezmek için, bazen ev temizliği için bir de motivasyona ihtiyacımız oluyor. O olmayınca da hiçbir şey yapasımız gelmiyor. Peki bu durumun üstesinden nasıl geleceğiz neden motivasyona ihtiyacımız var? Neden bazen motive istemiyoruz ve ihtiyacımız olan o motivasyonu her seferinde nasıl bulabiliriz.

Motivasyonu tanımıyla başlayalım, güdü bireyin hareket ve davranışlarını başlatan içsel güç, davranışlarımıza enerji sağlayan güç olarak tanımlanır. Motivasyon içseldir ama motivasyon kaynağı içsel ya da dışsal olabilir. Şimdi beş farklı bakış açısını adım adım işleyeceğiz ve listeye ayıracağımız 5 dakikayı hayatımız boyunca kullanacağız.

Unutmayalım ne diyordu Abraham Lincoln. Eğer kurumuş bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı ilk 45 dakikayı bıçağımı bilemek için kullanırdım. Evet Bakalım okuduktan sonra kendinizi motive hissedecek misiniz.

Motive Olamıyorum Diyenlere Kalıcı Çözüm!

Berbat Hissettiğinde Kullanabileceğin 2 Metot

İnsan bazen gerçekten berbat hissedebiliyor ve hiçbir şey yapası gelmiyor böyle durumlarda kendim de uyguladığım iki yöntem var. Değişim bazen içten dışa bazen dıştan içe doğru gerçekleşir. İlk yöntemim dıştan içe fizyoloji mi değiştirmekle ilgili, kişisel gelişim literatür de yapana kadar taklit et diye bir kavram vardır.

Üzüntülü mü hissediyorum, kahkaha atacak bir şeyler bulurum onları izlerim onları dinlerim öyle ortamlarda olurum ya da öyle insanlarla birlikte olurum ve üzüntümü üzerimden def ederim.

Vücut gerçekten böyle çalışıyor arkadaşlar yani dışarının içeriği değiştirme gücü vardır. Dışarıdaki hareketlerimiz davranışlarımızı bulunduğumuz ortamları değiştirdiğimiz de dışarıdaki güçler fizyolojimizi değiştiriyor ve vücudumuzun titreşimli frekansını değiştiriyor. Halsiz, enerjisiz, tembel, erinmiş mi istiyorsun?

Ayağa kalk yumruğunu sık ortam müsaitse şöyle güzel bir bağır başaracağım. Ne var ki bunda, hepsinin üstesinden geleceğim, daha önce yaptım bu sefer de yapacağım, herkese bunu ispat edeceğim. Hareketler duyguları değiştirir göreceksiniz fizyolojinizde dışarıda yapacağınız değişiklikler içerideki titreşimleri değiştirecek bana inanmıyorsanız şu an makaleyi bırakıp bunu yapabilirsiniz.

Birkaç saniye de Kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz ikinci yöntemin içeriye yoğunlaşma ile ilgili odağımı değiştirmekle ilgili, hüzünlü şarkılar dinlersem üzüleceksindir harekete geçirici şarkılar dinlersem ya da filmler izlersem ortamlarda bulunursak harekete geçesin gelecektir.

Neye odaklanırsan ona dönüşmeye başlarsın neyi istersen neyle uğraşırsan onu elde etmeye başlarsın. Odaklandığın şey içsel enerjini değiştirir. Bu yüzden daima enerji veren şeyleri odaklanın ve onlarla haşır neşir olmaya çalışın ki zamanla onları dönüşmeye başlayın, doğru arkadaş seçimi de bu konuya dahildir.

Bu başlığı toparlarsak bir daha bir şeye motive olamadığında bir şey yaparsın gelmediğinde önce fizyolojini değiştir, hareketlerini değiştir ve odaklandığın şeyleri değiştir yani değişimi dışarıdan içeriye doğru başlat ve sonuçlandırır.

Japon Balığı Gibi Yaşamak

Japon balıkları ne ile meşhurdur okumayı bırakıp yorumlarda tahminlerinizi yazabilirsiniz. Ben sizi çok bekletmeyeceğim, kısa süreli hafızalarıyla ama Time dergisinde yayınlanan bir makale de günümüz insanı odaklanmakta Japon balıklarını gecesine düşmüş durumda. Japon balıkları dokuz saniye ye bir şey odaklı kalabiliyor şu an günümüz insanların da bu süre 8 saniye düşmüş durumda.

Şimdi konsantre oldun her şey yolunda gidiyor canavar gibi çalışıyorsun sonra telefondan bir yerden bildirim sesi geliyor. Instagram’a bakayım diyorsun neler oluyor diye videolara dalıyorsun saatler geçiyor bunun farkında değilsin başını kaldırıyorsun bir bakıyorsun aman Allah’ım birkaç saat geçmiş kısır videoları izleye izleye zamanı öldürmüşsün şimdi başa dönüp o iş coşkusunu tekrar yeniden inşa etmen gerekiyor.

Sanıyorum bu herkese az çok tanıdık gelmiştir. Akıllı insanlar hatalarından ders alır. Ama daha akıllı insanlar o hatalar gerçekleşmeden önlem alır. Japon balıkları gibi yapmayalım odaklı iken, motive iken, cayır cayır çalışıyorken nasıl avlanabileceğimizi ön görelim ve o olaylar gerçekleşmeden avlanma gerçekleşmeden onların önünü keslim.

“7 Derin Neden” Metodu

Motive olamamamızın en büyük nedenlerinden birisi de görevimizin ve yahut amacımızın ardındaki anlamı kaybetmemizdir. Hırslarımız, sürü psikolojisi, yoğun hayatta koşturmak, herkes gibi yaşamaya çalışmak öyle bir an gelir ki hayatımızda bir şey yapma amacımız içsel amacımız ile yani o olayı ilk gün başladığımız o nedenle artık örtüşmüyor dur ona hizmet etmiyor dur bu olayı çözümlemek için kendinize sormanız gereken sorular var.

Örneğin neden şu an yaptığın şeyi yapmaya çalışıyorsun? Neden hayallerin peşinde koşmaya çalışıyoruz? hayallerinin peşinde koşarken o her basamağı neden adımlamaya çalışıyoruz mesela örneklerle gidelim para kazanmak için mi? Neden para kazanmaya çalışıyorsun? Ev, araba almak, dünyayı gezmek farklı insanlarla tanışmak için de. Peki bunu neden istiyorsun. Yazar Dean Grazıosı “7 Derin Neden” bu konu hakkında çok güzel bir metodu var.

7 derin neden isimli gerçek amacınızı keşfetmek için yedi kez derinlemesine, ben neden bunu istiyorum? Ben neden bunu yapmaya çalışıyorum? Diye incelemeniz anlamına gelir. Bunu yapın içinizde gömülü olan belki kendinizin bile henüz keşfedemediği o derin en temel amaca ulaşacaksınız.

Sevgini Manipüle Et ve “Eğlen”

giphy.gif?cid=e2a3cbdewplehdd84ci9w24j5pw8jn19ggtzq821mm2pe2zl&rid=giphy

Konfüçyüs çok sevdiğim ve bence herkesin ezberin de tutması gereken bir sözü var sevdiğiniz bir iş seçin hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda kalmayacaksınız. Çoğu insan çalışmayı eğlenceli bulmadığı için çalışmak istemez eğlence en iyi motivasyon kaynaklarından biridir. Dünya’nın en büyük futbol takımları futbolcuların milyonlarca dolar vermesine rağmen daha iyi çalışsınlar daha çok motive olabilsinler diye bu antrenmanlarını eğlenceli hale getirmeye çalışırlar.

Şunu çok net kabul ediyorum. Yaptığımız her şey de tutku duymak zorunda değiliz, bazen sevmediğimiz şeyleri de yapmak zorunda kalıyoruz bu hayatta ama her işimize eğlence katabiliriz. Yöntem çok basit sevdiğimiz şeylerle yapmak zorunda olduğumuz ama tutku duyamadığımız şeyleri bir araya getirmek birkaç örnek verelim burada.

Örneğin spor yaparken motive olmakta zorlanıyorsunuz o zaman dinlemekten çok hoşlandığınız bir şeyi spor yaparken bir araya getirin spor yaparken çok sevdiğiniz bir ey yapın yada odanızı toplarken evinizi düzenlemeye çalışırken çok sevdiğiniz bir müziği dinleyip sevmediğiniz bir ders var ama çalışmak zorundasınız netlerinizi yükseltmek zorundasınız o zaman sevmemeye odaklanmak yerine kendinize günlük hedefler koyun ve olayı manipüle edin, olayı ders çalışmak değil hedefleri günlük hedefleri günlük haftalık hedefleri tamamlayıp ödülleri kapmaya dönüştürün.

Ya da kafa dengi arkadaş ile çok sevdiğiniz bir ortamda çalışmayı deneyin bu değişiklik sizi motive edebilir sorumluluklarınıza eğlence katmış olursunuz.

Hazzı Ertelemenin Verdiği Haz

Biliyorsunuz hayvanlar hazzı erteleyemez ama insan olmanın getirdiği zihinsel İhtişam hazla adeta dalga geçebilir, onu ajandasına alabilir, onu erteleyebilir, onu daha sonraki bir planın içine koyabilir, şu an yapmak istemiyorum seni der, daha sonra görüşürüz der, hazla adeta dans edebiliriz, oyun oynayabiliriz ve bir insan hayatında bir kez hazzı ertelemenin getirdiği keyfi keşfederse dünyadaki en güzel lezzetlerden birini tatmış olur.

Hazlara değil büyük ödüllere konsantre olalım bu sırrı keşfettiğimiz de sorumluluklarımıza daha fazla vakit ayırabileceğiz. Çünkü yapmamız gereken bir şey olunca genelde yapmamızın sebebi ve karşımıza çıkan anlık hazlara kendimizi kaptırmak oluyor.

Bu günkü sorumluluklarımızı yapmayınca da gelecekte başımıza büyük belalar açılabiliyor bu ifadeyi biraz olumluya çevirelim. Gelecekteki büyük problemlerin önüne nasıl geçebiliriz? Şu an onlar küçükken küçük küçük sorumluluklarımızı yerine getirerek. Yani hayalini erteleme hayalini mahvedecek anlık hazlarını ertele, konfor alanını terk et bunu yapmazsak eğer aylar yıllar geçmiş biz kendimize Meydan okumayı unutmuşsak eğer değişime kapalı oluruz.

Yeni bir yaklaşıma geçmemiz gerektiğinde de motivasyon bulamıyoruz ne diyor “Robert Allen” İstediğimiz her şey konfor alanınızın hemen dışında, değişim gelişim Kaçılmaz arkadaşlar Dünya çok başka bir yere doğru gidiyor. Pasif tarafta kalırsak, iyiye doğru değişmezsek, kendimizi geliştirmezsek geride kalacağız çok şey kaybedeceğiz.

Evet herkesin kendini motive etmek için kullandığı yöntemler mutlaka vardır. Motive olamıyorum bir şey yapasım gelmiyor evresinden süper motiveyim. Her şey harika gidiyor evresine siz nasıl gidiyorsunuz kendi hayatınızda bir şey izleyerek mi? Dinleyerek mi? İnsanlarla konuşarak mı? Dışarıya farklı yerlerde gezerek mi? Lütfen kendi deneyimlerinizi motive olamıyorum dan nasıl motive oluyorum evresine geçiş hikayelerinizi yorumlarda yazın.

Yorum Yap