1. Ana Sayfa
  2. Finans

Temettü Nedir? Tuzağa Düşmeyin

Temettü Nedir? Tuzağa Düşmeyin
+ - 0

Temettü nedir? Hemen açıklıyorum Yüksek temettü veren firmalar iyi birer yatırım mıdır? Yoksa bu yatırımcıları çekmek için hazırlanmış bir tuzak olabilir mi? Kendi yaptığım bir yatırım hatasını anlatarak Buradan nasıl ders çıkarabiliriz bunun üzerine düşünelim bugün sizinle. Öncelikle Temettü nedir? Temettü firmanın yatırımcılarına verdiği kar payıdır. Yani bunu net kârı üzerinden verir.

file 440

Bu yüzde her firmadan firmaya değişebilir bazı firmalar kârını yüzde doksanı temettü olarak verebilir bazıları sadece %20’sini verir bu firmanın stratejisi ve bulunduğu döngü ile birebir alakalı bir durumdur firmanın eğer büyümesi ciddi şekilde yavaşlamış ise artık kazandığı parayı yatıra bileceği iyi bir yatırım bulamıyorsa temettü vermeye başlayacaktır.

Bu aşamadaki firma Bizim için ne anlam ifade ediyor. Bunun üzerine bir düşünelim benim yaptığım hatayı üzerinden yola çıkalım şimdi birkaç sene önce tütün hisselerindeki ciddi düşürünce çekici buldun mu incelemeye başladım. Şu hepimizin bildiği Kent Lucky Strike sigaraların üreticisinden bir miktar hisse alma hatasına düştüm.

Birinci Hatta şuydu kendim sigara kullanmıyorum zaten neden sevmediğim ve geleceğin çok uzun olmadığına inandığım halde yatırım yaptım ki bu ürün insanların sağlığına da zarar veriyordu. Aslında parçası olmak istemediğim bir firmaydı çıkarılacak derslerden bir tanesi bilmediğiniz bir sektöre ve ürüne yatırım yapmak.

Eğer ürünü kendini sevip kullanmıyorsanız başkaları neden kullansın ki değil mi devamında araştırma yapmaya devam ettim gelirlerinde düşme olmasına rağmen masraflarını kısarak net karını arttırmaya başarabilmişler. Bu yüzden dolayı da temettüleri de uzun süreli bir artış vardı alacağım zaman fiyatına oranla yüzde 8 civarın da bir temettü veriyordu.

Bu yüzden çekici geldi firma incelemeye başladım firmanın bilanço, gelir tablosu, nakit akışı gibi değerlerini inceledim. Aslında birkaç tane redflag olmasına rağmen yüzde 8 temettü oranı çok iyi geldi. En kötü ihtimalle Eser 500 endeksi kadar getiri sağlar diye düşünerek bir miktar hisse aldım bu şu ana kadar yapmış olduğum en kötü yatırımlardan biridir.

Çünkü resmen temettü tuzağına düşmüş olduk şimdi anlıyorum ki bu yatırım yaparken bir kısım yatırımcılardan etkilendim. Bu kişiler Amerika’nın çok büyük bir kısmını oluşturan ortalama geri dönüş sağlayan bir idin monsterlar portföylerinde 45-50 tane hisse tutarlar Çünkü risklerini dağıtmak isterler.

Halbuki milyar dolar yöneten fonlar bu kadar fazla hisse tutmazken onlar 100 bin doları riskini dönüştürmeyi düşünürler sonrasında fark ettim ki aslında Bu resmen pazarlanmış bir tuzak Bunun sebebi Wall street’in bu yatırımcıların Manipüle edip temettü ile zengin olabileceklerine inandırılması. Bu sayede küçük balıkları toplayıp büyük fakat yaralı köpek balığının bir türlü ölmesine izin vermiyorlar.

Çünkü bu temettü oyunu sayesinde firma yatırımcılardan topladığı para ile düşük miktarda borçlarını temettüsü arttırmaya devam ediyor tam bir kısır döngü ama Çok akıllıca ayarlanmış bir döngü. Peki bizim buradan çıkarmamız gereken dersler nedir? Bunu anlayabilmeniz için firmaların hangi aşamalardan geçtiğine bakmamız gerekir. Her firma Hayatına bir start-up olarak başlar.

En hızlı büyüme de buradadır sonrasında hızlı büyümeden yavaş büyüme gelir ardından firma çok büyük olduğu için en iyi ihtimalle kendisini CDP üzerinde bir kaç puan kadar arttırabilir o da gerçekten iyi bir firma ise veya hutta Bu firma artık yavaşlamaya hatta küçülmeye başlar ve burada en yüksek temettüleri verip yatırımcısını tutmaya çalışır. Tam da biraz önce anlattım sebepten dolayı. Peki biz bireysel yatırımcı olarak ömrünün sonunda ki bir firmaya neden yatırım yapmak isteyelim ki sonuçta bankamızda 100 milyon dolar beklemiyor yüksek meblağlar olsa oradan gelecek yüzlü 7 ile 8 kere Payı tahlillere göre çok daha fazla olduğu için mantıklı olabilir.

Çünkü oradaki yüzde 7 ile 8 miktarı ciddi bir mektup sağlar fakat küçük yatırımcının asıl amacı parasını yüksek meblağlara çıkarmak olmalıdır her zaman 10 bin dolardan 108 ile temettü alsanız ne olur ki uzun süreli baktığımızda bu bu firmaların birçoğu esempi 500’e kıyasla bile daha kötü bir performans göstereceklerdir sizde oluşan nakit akışından etkilenirsiniz ve uzun süreli resmi kaçırırsınız.

Şahsen ben bireysel yatırımcı olarak paramı 10-20 sene de 10-20 katla katla ya bilecek hızlı büyüyen firmalar odaklanıyor ve birçok hisse değil birkaç tane yatıyorum çünkü asıl büyüme temettü büyümesinden değil artan gelirler ve net kâr dan gelir yani rutini örneklerden Warren Buffett bu durumu çok güzel açıklamıştır.

Elinizde bir kağıt olduğunu düşünün ve bu kağıda 20 tane delik açma hakkınız var ömrünüz boyunca yatırım yapabileceğiniz firma sayısı bu ise çok dikkatli davranırdınız değil mi İşte bu Mentalite ile düşünmeye başlayınca yatırım yapacağınız firmalar hakkında ne kadar daha fazla seçici olacağını bir düşünün Warren Buffett zengin olmak için bir iki tane olağanüstü yatırım yapmanız yeterlidir yüzlercesine gerek yok diyor işte aynen Warren Buffettın söylediği strateji izleyerek temettü tuzağına düşmeden hızlı büyüyen iyi derecede iyi firmalara yatırım yaparak en iyi geri dönüşleri sağlayabiliriz.

Sonuç olarak herhangi bir hisse seçeceğiniz zaman bu söylediklerim aklınıza gelsin ve çok yüksek orandaki temettüleri atlamayın. Çünkü Muhtemelen bu temettü korunabilir değildir. Ne yakın zamanda temettü kesinti olmazsa söz konusu olabilir bu yüzden beni düştüğüm Hatay’a düşme. Ayrıca uzun dönemde alternatif yatırımlara göre geride kalma ihtimalinizi unutmayın kendinize iyi bakın dostlarım görüşürüz.

Yorum Yap