1. Ana Sayfa
  2. Kadın

Adetken Yapılmaması Gereken 11 Şey

Adetken Yapılmaması Gereken 11 Şey
+ - 0

Adetken Yapılmaması Gereken ve genel olarak en sık yapılan hatalardan bahsedeceğim. Adetken yapılmaması gerekenler aslında çoğumuzun bildiği doğru yanlışlar olacak olan 10 listem. Bunları çoğu kez yaparken farkında değiliz ama sağlığımızı ciddi ölçüde riske atıyor diyebilirim.

Adetken Yapılmaması Gereken 11 Şey

Adetken Yapılmaması Gereken 11 Şey

Süt Ürünleri

Adet dönemi boyunca yoğurt, süt veya peynir gibi ürünleri çok fazla tüketmeyi seviyorsanız size kötü bir haberim var. Bu dönem boyunca uzmanlar diyor ki süt ürünleri daha az tüketilmeli tüm süt ürünleri içerisinde bir asit var ismi hiçbir zaman söyleyemediğin çok tuhaf bir asit ismi özellikle çok fazla kramp var yani da adet ağrıları çeken bir insansanız bu tarz ürünler o ağrıları arttıracaktır. Dolayısıyla eğer ağrılardan uzak durmak istiyorsanız süt ürünleri Bu dönem boyunca kontrollü bir şekilde tükettiğiniz emin olun.

Acılı işler

Adet dönemi boyunca acılı işlerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum ağda epilasyon tarzı şeyler yapacaksınız onları adet bitiminden sonrasında bırakın çünkü insan hem vücudu hem de duyguları çok hassaslaşıyor. Dolayısıyla ağrıyı iki kat

daha fazla hissediyorsunuz. Mesela benim ayağım da bir dövme vardı onu çıkarmaya gittiğimde; nedense hep adet olmuş oluyordum böyle dönem de geliyordu o şekilde alıyorum iki ayda bir randevuyu zaten biliyorsunuz dövme çıkarırken yaşanan şey ready ayak bölgesinde birinin çok ince olduğu bir yerde dövme çıkartmaya çalışırken kanter içinde kalıyorsunuz eğer o gün adet iseniz bitik siniz. Ben bu acıyı çok iyi bilirim o yüzden Adet döneminde ağda bile yapmamanızı öneririm.

Cinsel Hayat

Cinsel hayatına başlamış kişileri sesleniyorum diğerleri bu öneriyi geçebilir. Eğer adet dönemi boyunca korunmasız bir şekilde ilişkiye girerim hiçbir şey olmaz diye düşünüyorsanız uzmanlar diyor ki bu doğru değil kısacası adet dönemi boyunca hamile kalmak mümkün dolayısıyla bebek istemiyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor.

Cilsel Birliktelik

Ve gene cinsel hayatı aktif olan kişileri söylüyorum eğer bu dönem içerisinde bir ilişki yaşarsanız ve o kişi de cinsel yolla bulaşabilecek herhangi bir hastalık varsa size çok daha rahat geçecektir. Yani karşınızdaki kadın eğer adet döneminde ise ve siz onu birlikte olursanız böyle bir hastalığın geçme olasılığı çok daha fazla çünkü kan akışı bu hastalıkların geçişini hızlandırıyor.

Aspirin Kullanma

Regl dönemi boyunca aspirin tüketmemiz gerektiğini bilmeyen var mı acaba Aspirin kanın sıvılaşmasını sağlıyor. O yüzden ameliyata girmeden önce aspirin tüketimini bir hafta öncesinden kesin derler zaten Majstik tarzında ağrı kesiciler kullanabilirsiniz ama aspirin kullanmamaya özen gösteriniz.

Açık Renk Kıyafetler

Adet dönemi boyunca ped de kullansanız, adet kabı veya tamponda kullansanız bir şey olmaz demeyip açık renkli kıyafetler taşımayın arkadaşlar kaza ile her şey olabilir. Dolayısıyla kendinizi rahat hissetmek açısından açık renk kıyafetlerinizi adet sonrasında saklayın. Çünkü bazen adet dönemi değişiklik gösterebiliyor ve ortaya çıkan kan miktarı da ay ay değişebiliyor ya o yüzden Geçen ki adet olduğunuz miktarla bugünkü değişiklik gösterebileceğinden siz açık renk kıyafet giydiğinizde beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Fiziksel Hareket

Bir de şöyle bir olay var kadınlar adet döneminde çok fena hissediyorum kendimi işte ağrım var, uzansam, yatsam çok daha iyi olur o gün hiçbir şey yapmayayım gibi düşünüyor. Aslında şöyle bir durum varmış kadınlar bu dönem boyunca ne kadar aktif olursa bir fiziksel olarak ne kadar fazla hareket ederse o derece daha az ağrı hissediyormuş. Yani aslında hareketini kısıtlamak yerine tam tersi yapmamız öneriliyor bu aktiviteden kastım Tabii ki ağırlık kaldırın dili spor yapıp falan değil yürüyüşlere çıkın yatakta kalmayı demek istiyorum.

Ped Değiştirme

Adet dönemi boyunca özellikle yazın pedinizi sık sık değiştirmenizi tavsiye ediyorum Normalde 4 saat diyor uzmanlar ama bence 12 saate değiştirseniz daha iyi özellikle dediğim gibi sıcak havalarda mantar oluşumlarını o bakterilerin türemesi gibi şeyler artmaya başlıyor özellikle ped kullanımı tercih ediyorsanız tabi tampon kullanıyorsanız bunu değişim süresi birazcık daha uzun olabilir ama ped tarzı kanı dışarıya çıkmasına izin veren ürünlerde değişikliği daha sık yapmamız gerekiyor.

Tampona gelince 8 saatten daha fazla kalması enfeksiyonları ve hayati tehlikelere yol açıyor dolayısıyla ne kullanırsak kullanalım değiştirmeye özen gösterelim. Bu arada bu tarz ürünleri çok fazla süreyle kullanırsanız ve değiştirmezseniz toksik şok adı verilen bir vücut tepkisiyle karşı karşıya kalabilirsiniz hastanelik olursunuz yani o yüzden buna dikkat edelim.

Tuz Tüketimi

Adet döneminde tuz tüketimini azaltmanız gerekiyor. Aslında ben tuzu çok seven bir insanım ama mümkün olduğunca az tüketmeye çalışıyorum yine de adet döneminde normalden birazcık daha az tüketirsek çok iyi olur tuz tüketmek biliyorsunuz ki vücuttaki suyu tutuyor. Siz bunu regl dönemin de yaptığınız da iyice şişiyorsunuz ve kendinizi daha gergin daha rahatsız hissediyorsunuz Dolayısıyla tuz tüketimini azaltırsak bu dönemi çok daha rahat atlatabiliriz.

Soğuk su

Soğuk suya girince ağrım rahatlasın ya da işte hava çok sıcak adet oldum en iyisi soğuk suya gireyim böylece ağrım birazcık daha azalır diye düşünüyorsanız maalesef böyle değil yaz mevsimin de bile olsanız adetken soğuk suyla temasa girerseniz kramplarını ve ağrılarınız artacaktır. Yada mesela çok soğuk bir su da böyle ayaklarınız çıplak bir şekilde gezerseniz sırf hava çok sıcak diye bu da gene yumurtalarımızı olumsuz etkileyebilir. O yüzden bu dönemde soğuk sudan biraz uzak durmamız gerekiyor.

Adet Bahanesi

Çoğu insan psikolojik olarak karşılıklı etkilemek için adet olayını kullanıyor annesinden babasından ya da eşinden gelen bir isteği reddetmek ya da kendisini yaptırmak için o an adet oluşunu kullanıyor. Evet bunu demek istiyordum insanları psikolojik olarak Manipüle etmek için kendi hislerinizi ya da o anda adet olduğunuz için ortaya çıkan nedenleri ortaya çıkan nedenleri kullanmamız gerekiyor. Ben çevremde bunu yapanların şahit oldum o yüzden söylüyorum.

Yorum Yap