1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Aşk Acısı Ne Kadar Sürer?

Aşk Acısı Ne Kadar Sürer?
+ - 0

Ayrılık konusu, ayrılık evrelerinden kadın ve erkeğin ayrılığı nasıl yaşadığından, bir aşk acısı ne kadar sürer bundan bahsedeceğiz. Evet notlardan biri ilginç kadın ve erkek ayrılık evrelerinin farklı şekillerde yaşıyor.

Bununla ilgili meşhur fotoğraf var hepiniz denk gelmişsinizdir kadın böyle başlarda gözyaşları erkek mutluluktan havalara uçuyor daha sonrasında kadın kendini toparlıyor erkek gözyaşlarına boğuluyor.

Bulursam ekleyeceğim buralara bir yerlere yalnız o fotoğrafta bir şey dikkatimi çekiyor erkeğin ağlaması o kadar güzel çekmişler ki sadece bir tane gözyaşı dökülüyor ben bu tarz ağlayan kişilere gıptayla bakıyorum ne kadar karizmatik gözüküyor biz ağlasak yüzümüz gözümüz şişer bir ay sokağa çıkamayız.

Aşk Acısı Ne Kadar Sürer?

Aşk Acısı Ne Kadar Sürer

Evet konuyu dağıtmadan odaklanın. Efendim Öncelikle ayrılın evrelerinden bahsedeceğim genel de uzmanlar bu evreleri bir sıralama ve isimleriyle yapmışlar. Fakat benim listem ve isimleri biraz daha farklı. Bunun sebebi ise günümüzde bazı kavramların özellikle sosyal medyanın hayatımıza çok yoğun bir şekilde olması sebebiyle başka etkilerin başka tepkiler doğurması. Hazırsanız başlıyoruz. Aşk acısı ne kadar sürer?

Şok Evresi

Aşk acısı ne kadar sürer? Ayrılığın ilk evresi şok evresi, ilk yaşadığınız an bir şoka girersiniz şöyle bir örnekleme yapalım. Bir yerimiz kırıldığı zaman öncelikle keskin bir acı hissedersiniz o acı keskin ama geçicidir.

Uzun süre aynı şekilde kalmaz sonrasında zaman geçtikçe o acı belirginleşir ama ilk anlardaki keskinlik kadar değildir bir yeri kırılanlar bilir kırılmadıysa da Allah korusun inşallah öyle bir şey gelmez başımıza.

Yine aynı kırılma örneklerinden devam ediyorum. Bir yeri kırılan kişi kırılıp kırılmadığını hemen anlamaz işte ayrılıkta böyledir o şok evresinde çok bir şey hissetmezsiniz sadece ilk an canınız yanar ama o acı dağılır.

Bu kadın olsun erkek olsun şok evresi iki taraf için de aynıdır ve bu çok kısa bir evredir. Günlerce Şoktan çıkamayan kimseyi görmezsiniz ama yine de bir iki gün sürdüğü de gözlemlenmiştir.

Hayla hayatınızda zannedersiniz sıradan bir kavga da daha önce de yaşadık benzer şeyleri diye geçirirsiniz aklınızdan. Bir iki gün sonra oluşan tepkisizlikten sonra şok evresi geçmiş olur. Yeni evrelere geçilir.

Merak Evresi

Aşk acısı ne kadar sürer? Ayrılığın ilk gününden itibaren dozajını arttırarak devam eden bir evredir. Bu evreyi hepiniz biliyorsunuz o telefonlar ele alınıp yarım saatte bir su stoklanmaya başlar karşı taraf sonra yarım saat 15 dakikaya döner. 15 dakika beş dakikaya, beş dakika bir dakika ya. Hatta belli bir zaman sonra saniyelere döner.

Burada merak insana neler yaptırıyor o beyni nasıl çalıştırıyor gerçekten ders niteliğinde işlenmesi gereken bir konu. Bakın bu duyguyla çok güzel para kazanan programlar var profiline kim baktı uygulaması, çevrimiçi olduğunda sana haber veren uygulama, isminizi kim baktı uygulaması, telefonu eline aldığında size haber verelim uygulaması, Aman deyim o yola girdiğiniz zaman gerçekten çıkışı yok.

Dikkatli olun kendinizi kaptırmayın diyeceğim şu ki merak evresi en büyük istihbaratçılar dan daha fazla veri toplamanızı sağlayan bir evredir. En olumsuz şeyleri olumluya en olumlu şeyleri olumsuza yormaya başladınız dönemlerdir. Bak yanında bir kız var diye saatlerce profil resmine bakıp o kızın tüm geçmişini soy ağacını çıkartırsınız ya da olumluya yorarsınız.

Bak profil fotoğrafını değiştirmiş. E ne olmuş. Nasıl olmuş ayrıntı görmüyor musun, önündeki çaya bak çay demli. E ya o çayı açık sever. Demli çayı ben severim çay demli söylenmiş demek beni özlüyor. Bakın arkadaşlar bu evrede akıl sağlığınızı korudunuz korudunuz yoksa gerçekten iş işten geçer ben size söyleyeyim.

Bu ikinci evre kadınlarda biraz daha üst düzeyde iken erkeklerde o kadar çok yoğun yaşanmaya bilir ama erkekler de bunu yapan yok değil midir vardır.

Suçlama Evresi

Ayrılığın bir hafta on gün sonra devreye giren evresidir. Bakın Bu evrede kadın erkek ayrımı çok bariz ortaya çıkıyor tabi yine bazı kadınlar, bazı erkekler diyelim genellemeyelim. Ah be o son cümle çok ağır oldu keşke söylemeseydim der kadın kendini suçlar. Daha doğrusu geçmişe bakar her suçu üstüne almaya çalışır.

Tabi ya ne işi var Ahmet Can’la dışarıda kaç defa uyardım onu der erkek vicdanını rahatlatır karşı tarafı suçlamaya başlar. Geçmişe bakar içini rahatlatacak malzemeler çıkarmaya çalışır arkadaş tepkileri ve tavsiyeleri de zıttır erkek ve kadının.

E be kızım şerefsiz denir mi adama senin de dilinin hiç ayarı yok der kadın arkadaşına. Hacı abi zaten seni dinlememiş çıkmış dışarıya kiminle çıktığının ne önemi var boş ver iyi yapmışsın der erkek arkadaşına. Bu suçlama evresi bazen karşı tarafı suçlama olarak başlar ve devam eder bu da dozajını arttırır.

Öfke Evresi

Genelde diğer evrelerin bitmesiyle üç haftayı bir ay arasında gözükmeye başlar bir de özellikleri karşı taraftan beklediği iletişim gelmezse olaylar gelişir hatta çoğu zaman çığırından çıkar.

Kendi kendini gaza getirme evresi de diyebiliriz bu evreye. Bak şu şerefsize ben burada ağlamaktayım o günü gün ediyor ya da o biz onu bekleyelim o gitsin milletle flörtleşin diye durduk yere kendi kendinizi gaza getirirken bulursunuz.

Geçmiş daha çok kurcalanmaya başlar bir yıl önce bir arkadaş toplantısında söylediği bir cümleyi alırsınız kafanız da kurarsınız kurarsınız. Bak daha o dönemler belliymiş onun ne halt edeceği diye anlam yüklersiniz.

İşin kötü yanı da çıkardığınız sonuçlar doğrultusunda daha çok hırslanır daha çok tepki vermeye başlarsınız hem erkeğin hem kadının ortak yaşadığı evrelerden bir tanesidir bu ama kadının dışavurumu daha yoğundur bu evrede yenen çikolatanın haddi hesabı yoktur.

Tepki Evresi

En gereksiz en yanlış kararların alındığı evredir. Yeri gelir asabi bir mesaj atılır karşı tarafa yeni gelir sırf karşı tarafa inat olsun diye olmadık bir ilişkiye başlanır. Bu dönem insanın en çok pişman olacağı şeyleri yaptığı dönemdir en olgun kişi çocukça hareket eder en çocuk kişi olgun hareket etmeye çalışır.

40 yaşında bir adamı ilk okul öğrencisi gibi hareket ederken görürsünüz yada 18 yaşında bir kızın 40 yaşında bir kadınmış gibi giyindiğini görürsünüz özellikle erkeklerin çok sık yaşadığı bir evredir. İlk evreleri çok hafif ve önemsemeden atlatan erkek.

Ayrılık sonrası 12 ay geçtikten sonra bu evreye yoğun bir şekilde katılır. İlla olumsuz olarak düşünmemek lazım birden özledim diye mesaj atmalara başlar, şarkılar yollamayı, Aforizma sözler paylaşmaya başlar. Örnek veriyorum birden profil fotoğrafını koyar. Beraber çekildiğiniz yada sizin çektiğiniz bir fotoğraf olarak koyar.

Çünkü bekar hayatını sandığı kadar güzel ve keyifli olmadığını görmeye başlar ilişkisi varken onu yoldan çıkaran erkek arkadaşlarının ilişkiye başladığında onu umursamaması yüzüne vurulmuş bir tokat niteliğindedir. Yalnızlaşan ve aradığı enerjiyi dışarıda bulamayan erkek devamlı ve sık sık tepki vermeye ilgi çekmeye çalışır.

Özellikle Geri dönmeye çalışan eski sevgili taktikleri adlı makalem de bahsettiğim taktikleri uygulamaya başlar. Bu evrede kadın hareketleri daha akıllıdır ama bazen öfkesine yenik düşüp akılcı davranmayan kadınlar da yok değildir.

Kabullenme

Bu evre ayrılık üzerinden dört ile altı ay arası geçmesinden sonra ortaya çıkar artık geri dönüşün olmayacağı kabullenmeye başlanır. Biraz hüzün kalır insanın içerisinde. Özlem duygusunu en has safa da yaşandığı evredir. Bu öfke evresinde, tepki evresinde dışa vurumların bir işe yaramadığını gören kişi artık çaresizce kabullenmeye başlar.

Merak etme suçlama evresinin izleri kalır ama algılamaya da başlanılmıştır bu evrenin devamın da artık hayata dönmeye yeni iletişimlere kapı açma gibi süreçler devreye girer. Eğer bunu bir hastalık olarak örneklendireceksek hasta artık iyileşmeye ve taburcu olmaya başlar.

Bu evreye özellikle kadınlar daha çabuk girer evreleri süreçlerine baktığımızda ilk çok evresinin ardından başlayıp en az 4-5 ay ayrılık acısını içimizde yaşadığını görüyoruz. Bu bahsettiğim süreçler özellikle terk eden terkedilen sevgililer anlaşmazlık yaşayan çiftler için olduğunu söylemek isterim.

Bir ölüm sonrası yaşanan acının evreleri çok daha farklıdır bunu da belirtmek istiyorum. Diğer yandan makalenin de başında yazdığım gibi erkek ve kadın bu süreçleri çok farklı şekilde yaşıyor tabi yine belirtmekte fayda var hepsi için geçerli değil.

Kadınlar ilk evleri çok ağır geçirirler özellikle ilk evreleri bu kadar ağır şekilde geçirirken erkeklerin umursamaz tavırları kadınlarda öfke evresin de tavan yaptır. Duygularına zor hakim oldukları hatta hakim olamadıkları sürece girerler. Fakat kadınlar kabullenme sürecinde de bir o kadar hızlı girerler.

Bu da kadınlar için önemli bir artıdır süreçlerden kadınların daha az hasarlı çıktığı gözlemlenir bunun tabi kadının daha kolay sosyalleşmesi daha çok ilgi görmesi ve daha çok seçme şansının olması da etkiler. Erkekler ise ilk evreleri çok kolay atlatırlar özellikle dışarıdaki hayat çok ilgilerini çeker fakat zaman geçtikçe akılları başlarına gelmeye başlar.

Özellikle seçilmeme ve talep görmeme gibi duyguları yoğun bir şekilde yaşamaya başlamasının ardından ayrılık evrelerinin ortasına aniden düşüverirler erkekler özellikle son süreçleri çok yoğun olarak yaşarlar, özellikle tepki evresi çok yoğun geçer bir türlü kabullenme evresine geçemezler.

Kadın ilk başta yoğun yaşıyor erkek umursamıyor. Daha sonrasında erkek yoğun yaşamaya başladığı zamanda kadını kabullenmesi çoktan bittiği için kadın umursamaz oluyor peki bu ayrılık acısı ne kadar sürüyor bu tamamen ilişkide yaşadıklarınızla alakalı ilişkinin süresi ile alakalı bir zaman dilimi.

Fakat şunu söyleyelim ki aşk acısı ne kadar sürer? bir iki ay sürmekte yoğun yaşanmış ve ilişkide ise bu süreç altı ay ile bir yıl arasında değişiklik gösterebilir. Bir yıldan fazla süren var mı muhakkak vardır ama ben size azalmıştır. Özellikle iletişim 0 ise yani hiçbir şekilde denk gelmiyorsa ya da bilinçli olarak denk getirilmiyorsa süreci ve etkilerini daha hafif atlatmak mümkün.

Arkadaşlar özellikle evreler anlattığımız bu makale de bu evrelerde nasıl davranılması gerektiğinden çok fazla bahsetmedim, bunu ayrı bir konu olarak gerekiyorsa işleriz fakat aklınızda olması açısından ayrılık sonrası yapılmaması gerekenler makalem de genel olarak bazı taktikler den bahsettim dilerseniz okuyabilirsiniz okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Yorum Yap