1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Toksik İlişki Nedir? Belirtileri? Kurtulma Önerileri?

Toksik İlişki Nedir? Belirtileri? Kurtulma Önerileri?
+ - 0

Herkesin ağzında bir toksik ilişki tanımı var. Hatta bilen bilmeyen herkes teşhis koyuyor ilişkisine. Peki toksik ilişki nedir? Ne tür zararlar verir kişiyi ve iletişime? Toksik bir ilişki olduğunu bildiği halde neden sonlandırması ilişkisini insan, nedir toksik ilişkinin belirtileri? Toksik ilişkiden kurtulmak mümkün mü? Toksik ilişkiden ya da düzeltmenin bir imkanı var mıdır? Yine her zaman olduğu gibi maddeler halinde anlatacağım sizlere.

Siz de bir bakın bakalım gerçekten böyle bir ilişki yaşamış mısınız eskiden ya da şu an yaşadığınız ilişki toksik bir ilişki olabilir mi? Eğer öyle ise ne yapmamız lazım dikkatlice okuyun. Öncelikle toksit nedir? Arkadaşlar, canlıların hücrelerine saldıran ve içinde zehir bulunduran tüm maddelere toksik deniyor. Yani buradan yola çıkarsak zehirli ilişkiyi zehrin ilişkiye yaşatmış olduğu tahribat diyebiliriz.

Hatta toksik insan gibi bir benzetme de vardır aynı mantık, toksik insanın ilişkisini etkiside toksik ilişkiye sebep olabiliyor yine şu şekilde bu mantık kuralım bu zehirlenme bu tahribat hemen farkedilmiyor zamanı yayılıyor ilişkinin gereklilikleri olarak düşünülüyor. O yüzden de yaşamaya devam ediliyor. Peki nasıl belirtileri vardır onlardan bir başlayalım kısa kısa.

Toksik İlişki Belirtileri ve Kurtulma Önerileri

Manipülasyon İçerikli İletişim

Özgüven zedelenmesi, başlı başına bir konu çok da işledik Manipülasyon teknikleri falan anlattık diğer yazılarımız da bir insanın sizin üzerinizde özgüveniniz de kurduğu baskıdır aslında sen yapamazsın, sen beceremezsin şaka ile karışık aşağılamalar. Vallahi bunu giyersen yürüyen poğaçaya benzersiz benden söylemesi devamlı eleştiri bunu nasıl yaparsın bunu nasıl düşünemezsin buna nasıl izin verirsin bunu nasıl giyersin bu tarz iletişimden işte toksik ilişkilerin iletişimleridir.

Güvensizlik Göstergeleri

Böyle izin almadan nefes almama kıvamları, izin alınmadan yapılmış tüm hareketleri bir aldatma potansiyeli imaları bakın mesela kadın erkek fark etmeksizin çok yaşanıyor bu telefon biraz geç açılsın.

Hayırdırlar havalarda uçuşuyor bu da durumu şuraya getiriyor işte, aman şimdi ararsa açmamazlık edersem kesin biriyle düşünecek beni mantığı tuvalete bile giderken o telefon yanına alınmaya başlıyor sonra da telefonum suya düştü diye telefoncuya gitmeler telefoncularda soruyor abla tam olarak nasıl bir süre düştü diye.

Ya sorma sofrayı kurdum elinden düş tesadüfi orada bardak varmış bardağın içindeki suya giriverdi o telefon nasıl suya düşer yahu başka konu nasıl telefoncuya geldi ben de bilmiyorum ama neyse, güvensizlik hissinin ve devamlı aldatmayı imalarının yoğun şekilde yaşanmasıyla toksik ilişkinin örneklerindendir.

Tedirginlik Hissi

İlişkide devamlı bir tedirginlik hissiyatı oluşur bazen güven duygusunun azlığı, bazen manipülatör cümleler ama bunu söyleyeyim mi? Ama bunu yapayım mı? Şimdi böyle olursa ne tepki verir, derken bu his adım atmanızdan tutun da seçeceğiniz cümlelere kadar bulaşır ne yaptın bugün diye bir soru gelir mesela.

Bugün geç uyandım desem hayırdır gece uykusuz kalacak bir durum mu yaşadın diye düşünecek oradan gece kiminle konuştuğuna gelecek, konu sonra oradan geçen gün Instagram’a eklediğin üniversite arkadaşına gidecek. Onunla mı konuştun acaba diye onu suçlamaya başlarken sileceksin onu konusu açılacak… Ne yapıyım canım ya her şeyi aynıydı sen ne yaptın. Böyle bir hayata geçirilir bu his artarak hayatın her alanına yayılır.

Sosyalliğin Öldürülmesi

Bağımlı bir ilişki oluşur arkadaşlar sosyallik sadece çift arasında olması gereken bir durum haline gelir. Arkadaş, eş-dost, aile derken etrafta kimsenin kalmamasına kadar gider bu süreç o yüzden zaten toksik ilişkinin sona ermesi her ayrılıktan daha zor geçer çünkü çevrede kimse kalmamıştır.

Bu sadece sosyalleşmekten bir şeyler yapmaktan da ötedir, o arkadaşını sevmiyorum görüşme demeler sosyal medyayı kapatmak zorundasınlar ya da arkadaş listesine müdahaleler sen git abi ben burada yalnız otururum gibi acıtasyon sistemine geçişler bu sosyalliğin ölmeye başlamasıyla toksik ilişkinin belirtileridir.

Savaş Hali

Toksik ilişkilerin bir başka belirtisi de iletişimler de paylaşmaktan çok Savaş halinin söz konusu olmasıdır. Zaten az önce saydık manipülasyonlar var, aşağılanmalar var, her şey vardır ama uzaktan baktığınızda bir paylaşım yoktur hep bir kavga hep bir savaş hâkimdir o iletişimler de öyle bir şeydir ki bu gidilecek yol için bile kavga eder haline gelinir.

Yemeğin tuz oranından tutun, gidilen bir yerde otur lan koltuğa kadar hep bir kavga hakimdir tartışmasız tek ve iletişim bile olmaz artık. İşin komik yanı bu tartışmalardan çoğunlukla siz sorumlu olursunuz vallahi ne zaman dışarı çıksak hep burnumdan getiriyorsun Özge ne, ben bir şey demedim ki sen başlattın. Bak yine aynı hiçbir kabullenme yok hep üste çıkacaksın.

Tanıdık geldi mi? Bakın ama şunu göz ardı etmeyin bu saydıklarımız sizde yapıyor olabilirsiniz o zaman da bir kendinize uzaktan bakmanızı öneririm daha birçok belirtisi vardır arkadaşlar ama hemen hemen hepsi birbirini tetikleyen türeyen sebeplerdir. Nasıl kurtulunur yada düzelir mi bu konulara geçmeden şu kısmı da söylemek lazım.

Bu haldeyken bu kadar zehirlenmiş bir ilişkideyken neden hala devam edilir? Neden çekip gidilmez? Bunların sebeplerini anlatalım. Öncelikle fark edilmez dedim ya her ilişkide olan normal şeylermiş gibi gözükür. Çok emek verdim düşüncesi engel olur emeğin boşa gitmesinden korkulur. Emek harcadım düşüncesinin yanına çok da zamanımı harcadım düşüncesi eklenir.

Ayrılık acısıyla baş edilemeyeceğinden korkulur, ayrıldıktan sonra pişman olma üzerinde durulur, kıskançlık devreye girer, başkasıyla olma fikri sinirleri bozar, daha iyisini bulamam düşüncesi de bu düşünceleri harmanlar ya da ondan başka kimse beni aynı şekilde sevemez düşüncesi.

Toksik İlişkiden Kurtulma Önerileri

Tabii en önemlisi belki düzelir düşüncesi de gitmeye engel olur peki gerçekten düzelir mi? Düzelir sayacaklarım sağlanırsa. Nedir bunlar çok kısa bir şekilde bunlardan da bahsedelim.

Kendine Güven

Manipülasyonlar sizi düşürmemeli, özgüveninize zarar vermemeli, kendinizden emin olmalısınız, üstünlük sağlayan kişiye benden üstün değilsin aynı seviyede olduğunuzu göstermelisin.

Söyleyeceksiniz bakın, göstereceksiniz. Ağlamak, sızlanmak ya da o zehirli ortama aynı üslup ile eşlik etmek olmaz. Değişim seninle başlar. Sen değişeceksin ki ilişkin değişsin.

Kaybetmekten Korkma

İlişkiler bitebilir zaten zehir hayatınızı yayılacaksa bitmelidir de gidebilme, bitebilme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Üstüne düşeni yapmalı insan öyle yangına körükle de gitmemeli ama kaybetme korkusundan kurtulmak bu işin sırrı korkular insanı en büyük hataları yaptırır her yazılarımız da söylüyoruz bunu.

Suçlama – Suçlu Arama

Toksik bir ilişki haline geldiyse ilişkin Hemen karşı tarafı suçlama. Sonuçta bu hale gelmesini senin tavizlerin senin davranışların da etkili olmuş olabilir. Bunu unutma ama kendini de suçlama. Suçlu kim diye odaklanırken ilişkiyi kaçırırsın, düzeltme şansını kaçırırsın, ilişkine ve düzeltilebilme yöntemlerine odaklan.

İletişim Kur Ön Plana Çıkar

Sonuçta bir araya geldiyseniz bir şekilde etkilendiğiniz, hoşlandığınız, keyif aldığınız anlar vardır. İletişim kurun ve onları ön plana çıkarın onlara ağırlık verin başarabileceğinizi inancınızın olduğunu güzel bir üslupla karşınızdakine aktarın sonrasında ise değişim için uzaktan ilişkinize bakın.

Zorlamayın

Arkadaşlar hiçbir ilişki tek taraflı yürümez tek taraflı yürütmek, tek taraflı hayaller kurma, tek taraflı düzeleceğine inanmak kendinize yapacağınız bir kötülüktür kendinize bunu yapmayın üstünüze düşeni yaptığınıza inanıyorsanız zorlamayın. Zehrin size bulaşmasına izin vermeyin.

Evet arkadaşlar toksik ilişki aslında çok ciddi derecede yaygın olan bir ilişki türüdür. Hatta saygı kavramını kaybetmiş tüm ilişkiler toksik ilişkiye dövme müsait ilişkiler derim ben. Bu saydığımız maddelerin hepsi olmasa da bazılarından ufak tefek sinyalleri alıyor olabilirsiniz ya da Hepsini aynı anda yoğun bir şekilde yaşıyor da olabilirsiniz. Her ne olursa olsun ilişkiyi bitirme önce mutlaka kurtarabilir miyim diye uzaktan bir göz atmanızı öneririm.

Çünkü az önce dediğim gibi buna siz de izin veriyor olabilirsiniz eşlik ediyordu olabilirsiniz. O yüzden anahtar kelimeniz saygı olsun, saygıyı koruyabileceğinize saygıyı tekrardan diriltebileceğinize inanıyorsanız hiçbir zehir sizi etkileyemez. Toksik hiçbir şeyin hayatınıza girmemesi dileklerimle tekrar görüşene kadar kendinize göz kulak olun hoşça kalın.

Yorum Yap