1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Yalnızlıktan Nasıl Kurtulurum? 5 Yolu!

Yalnızlıktan Nasıl Kurtulurum? 5 Yolu!
+ - 0

Hep ilişkisi olanlar için yazıyorsun, biraz da yalnızlar için yazı yaz yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Doğru kişiyi nasıl bulacağız, yeni bir aşkı nasıl yakalayacağız diye yorum yapanlara özel bir liste bu. Yalnızlığı alışkanlık haline getirenlere, ben ilişki yaşayacak insan bulamıyorum diyenlere, benim yalnız kalmak ile ilgili sıkıntım yok da bu duygunun hissettirdikleri ile ilgili sıkıntım var diyenlere.

Yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Diyorsan madde madde yazacağım bugün istersen bu duygunun seni huzursuz etmemesi adına okuyabilirsin, istersen yeni bir ilişki yeni bir aşka hazırım ama nereden başlayacağımı bilmiyorum diyorsan okuyabilirsin mutlaka kendinden bir şeyler bulabileceğine inanıyorum ve hemen başlıyorum.

Yalnızlıktan Nasıl Kurtulurum?

Yalnızlıktan Nasıl Kurtulurum?

Yalnızlığı Takıntı Haline Getirme

Yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Önceliği şuna vereceğiz. Yalnızlık öyle takıntı haline getirilebilecek çok gerginleşilecek kompleks yapılacak bir durum değil. Bu olağan bir durum. Çünkü özellikle yorumlarda çok görüyorum ben doğduğumdan beri yalnızım diyorlar kimse bana bakmıyor diyorlar. Böyle bir mesaj yakalamıştım bir vakit dedim dostum yaşın kaç dedim 16 dedi, 16 yılı kafaya taktıysan sonrasını düşünemiyorum.

Yapmayın bunu kendinize Yaş 25 olsun 45 olsun fark etmez. Yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Diye gergin gergin dolaştığın sürece yalnız kalmaya devam edersin bu takıntı haline getirmeyeceksin. Tabii ki söylemeyle olmaz biliyorum, birazdan listeleyeceğim maddeler eklenince daha kolay olacak emin ol ama o takıntı olduğu sürece sonraki maddelerde ne yaparsan yanlış yapmış olacaksın o yüzden Yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Sorunun ilk yolu, yeni ilişkiye başlamanın ilk adımları bunu takıntı haline getirmemek.

Gayet doğal bir şey olduğunu kabullenmek. Ben tipsizim o yüzden kimse bana bakmıyor algısından kurtulmak. Bu arada kimse tipsiz falan değildir sen bunu fazla abartıyorsun demektir hala böyle düşünenlerimiz varsa diye yazıyorum. İş yerinde her gece başka biriyle beraber olduğunu ballandıra ballandıra anlatan arkadaşını dinleme ya da dinle de önemseme çoğu yalan zaten.

Ay bir kafeye gittim herkes bana bakıyor canım bu kadar da olmaz diyen arkadaşını kafaya takma, kendi yaşam standartlarını oluşturman gerektiğini anla yani kıyastan uzaklaşıp kendi yaşamına bakman lazım onu anla o yüzden ilk maddemiz çok önemli bunu kabullen doğal karşıla yoluna bak.

Kriterlerden Vazgeç

Hayatımız boyunca hep seçimlerimiz için kriterler belirleriz balkonlu bir ev olsun, kameralı bir telefonum olsun, kırmızı renkli arabam olsun çok yanlış ve başlı başına mutsuzluk sebebi denk geldi beyaz renk bir araban oldu. Ne olacak, ya kırmızı istiyordum ama bu olduğu hiç içime sinmedi.

İçine sinmeme sebebi sensin arabam olsun kesmemiş seni renk kriteri belirlemişsin olmayınca da mutsuzsun. Oysa ayağımı yerden kessin kriterin olsaydı şu an senden mutlusu yoktu şimdi neden beklentiyi aşağıda tutuyoruz olmuşken tam olsun ne olacak diyorsun.

Olmaz dostlar olmaz hayatta her şey istediğimiz gibi olmaz sen beklentini yüksek tut ama olmama ihtimaline göre de kendini hazırla yoksa mutsuz olursun. Yoksa içine sinmez işte aynı mantık hayatına alacağın kişi içinde bir sürü kriter koyuyorsun biriyle tanışmıştım kişisel çalışmalarından biri, kız sosyal deney gibiydi mühendis olsun istiyorum.

Analitik zeka benim için çok önemli bir de kendi işi ile uğraşırsa süper olur. Boyu bir 80 üzeri olmazsa olmaz çünkü ben bir 65 buçuğum topukluyla 1/72 oluyorum yanımda uzun olması tercih ederim biraz yalnız yaşamış olsun mücadele etmesini bilsin yani Yemek temizlik falan eli yatkın olsun, dedim dur.

Çikolata sosunu ayrımı paketleyelim çünkü senin istediğin şey bildiğin özel sipariş yani şimdi yapımına başlansa kişiye özel üretim için en az 28 yıl gerekiyor tabi ben bu kadar abartmıyorum diyeniniz vardır olabilir. Aman hocam Nefes alsın yeter diyeniniz varsa da o başka bir boyut bu düşüncede isen ilk maddeye geri dön derim ben.

Yani dostlar o kriter konusuna takılmamak lazım beni seven bana saygı gösteren gibi iyi dilekler yeterli kaldı ki iyi dilek diyorum çünkü olması gereken minimum şeyler bunlar. Yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Dİyenler için yeni bir ilişkiye hazır olmak için kriterlerden vazgeçin dostlar kriterler mutsuzluk getirir önemli cümleyi de tekrarlıyorum sen en iyisini iste beyaz atlı prensini bekle ama atın siyah olma yada at değil eşek olma ihtimalini de göz ardı etme.

Sosyalleş Tek Başına Olmaktan Korkma

Sevgili dostlar bu maddeye yaşadığım bir anı ile giriş yapacağım. Yıllar yıllar önce böyle otuzlarımdan önce yaşımız yine çıktı ortaya ama neyse, bir tane film var bayağı konuşuluyor o dönem bir gün bir üstadımla hocamla sohbet ediyorum. Bana dedi ki hafta sonu filme gittin mi? Yok hocam ya gidecek kimse bulamadım dedim nasıl yani dedi, ya kime sorsam ya işi vardı ya da filmi istemedi.

Ben de erteledim, niye yanında velin olmadan almıyorlar mıydı seni sinemaya dedi bana açıklamaya çalışırken vurmaya devam etti hoca tek başına yaşamayı beceremiyorum diyorsan o başka tabi mantıklı insanın hali başkaydı o sohbetten sonra hayatımda ilk defa sinemaya gittim tek başıma ama nasıl utana sıkıla anlatamam sonra alıştım ama hatta çok büyük bir lüksmüş onu anladım.

Çünkü gel şu filme gidelim diyorsun ikna için iki saat uğraşıyorsun sonrası için vaatlerde bulunuyorsun, yemek yeriz sonrası ertesi gün senin istediğin filme gideriz falan tam ikna ediyorsun sinemaya gidiyorsun, ya girmesek mi acaba çok Batman filmine niyetlenip romantik komedide bulmuşluğum var kendimi.

Neyse anlatmak istediğim şu insan tek başına da sosyalleşebilmeli yemek yemek için, sinemaya gitmek için, bir şeyler içmek için illa birilerine ihtiyaç yok onları tek başına yapabiliyor olmak sana büyük bir özgüven verecektir. Aldanmayacaksın insanların sana bakışlarına eğmeyeceksin kafanı telefonuna, birini bekliyormuş gibi telefonda konuşmana gerek de yok sen tek başına bile sosyalleşebilen bir insansın.

Tabii burada sevgi alımlarına aklına hemen şu gelecektir. Türkiye’de yaşıyoruz kadın halinle tek başına otur bir yerde gör bak neler oluyor. Biliyorum canlar biliyorum, benim işim bu zaten etrafı gözlemlemek neler olduğunu gayet iyi biliyorum gayet iyi gözlemliyorum ama duruş sergilersen medeni şekilde tepkini verirsen nerelere gittiğini de biliyorum.

O yüzden tek başına sosyalleşmeyi gözünüzde büyütmeyin. Ama tabii yaşadığımız coğrafyayı da göz ardı etmeyin. Bu tek başına sosyalleşme kısmını yaptıktan sonra kendiliğinden gelişecek başka şeyler de var. En basiti etkinliklere katılabilmek aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla aynı çatı altında toplanabilmek.

Facebook’ta Keçi boynuzu sevenler diye bir grup görmüştüm vakti zamanında. Yani diyeceğim o ki Dostlar sevdiğiniz şeyleri ilgisi olan aynı dili konuşabileceğimiz aynı zevklere sahip olabileceğiniz çok kişiye ulaşma imkanı var günümüzde. İşte o yüzden önce yalnız başına sosyal yaşayabilmek sonrasında da genel sosyalleşebilmek bu işin anahtarı.

Algılarını Aç Doğru Yerlere Bak

Şimdi dostlar bu madde için bir uyarıyla başlıyorum. Çünkü çok yanlış anlaşılıyor aranmak ile algıları açmak arasında fark vardır aranmak dediği şey gözlerin felfecir şekilde etrafı kesmek birileriyle kesişmeye çalışmak ve hatta avlanmakla eş değerdir. Algıları açmak ise daha masumdur bir çeşit kaçmaktır yaklaşana adım atmasan da yaklaşanı fark edebilmektir. Ne diyorsun sen be salak dememektir, hiç uğraşamam şimdi demektir. Aman Allah vere de bana bir soru sormasınlar diye yolu değiştirmektir, tabi avcıların kucağına düşmemek lazım.

Algıları açmak, hayatın sürprizlerle dolu olduğunu kabul etmek sizi bu yolda bir kaç sıfır öne geçirecek bir mantıktır neyin ne zaman olacağını kimse bilmez. O yüzden olmayacağını düşünüp kabullenmemektir. Tabi gidin size DM’den mesaj yazan herkese cevap verin ya da herkese mesaj atın demek değil bu. Ben her zaman şunu söylerim algılarını kendini iyi hissettiğin yerde açacaksın özellikle senin hiç alakan yokken gidip bir gece kulübünde algılarını açarsan orada tanışacağım kişi doğru kişi olmayacaktır.

Orada takılanlar doğru kişi olmadığından değil senin orayla alakan olmadığından hiç istemediğin ve sevmediğin halde tarzı sana uygun olmayan bir etkinliğe katılıp algılarını açarsan burada doğru kişiyi bulamazsın haliyle senin için doğru kişi kendini çok iyi hissettiğin yerde karşına çıkacak olandır. O yüzden diyorum ya hep kendinizi mutlu hissettiğiniz şeylere yoğunluk verin.

Algılarınızı oralarda açın. Çünkü orada doğru kişiyi bulma şansınız hep daha yüksek olacaktır. Doğru kişiyi nasıl bulunsun adlı bir yazımda var okumanızı tavsiye ederim.

Hemen Beklentiye Girme İstikrardan Vazgeçme

İnsanların bir huyu var dostlar her şey sihirli bir değnekle birden değişsin istiyorlar. En azından bazı insanların, spora başlanıyor iki üç kere gidiyor hemen kilo verdim mi diye tartıya çıkılıyor ya da ne bileyim bir dil öğrenmeye çalışıyor dördüncü derste ana dili gibi konuşsun istiyor şunu biliyorum ya yakın bir arkadaşım yaptı geçtiğimiz günlerde, başı ağrıyor ağrı kesici veriyorum içiyor ve başını eğiyor of geçmedi ya ya bir dur daha midene inmedi nasıl geçecek.

Yani birden sihirli bir değnek değsin ve her şey istediği gibi olsun mantığı var kırk yıllık hayatımda ben birden bire etkisini gösteren şey görmedim dostlar. Tabii vardır da muhakkak sabretmeden bu tarz şeylerde özellikle sonuç alamazsın. Yalnızlık duygusuyla barışıldı kriterler kaldırıldı ilk sosyalleşmede hop tanışılsın biriyle mutlu mesut hayata devam edilsin.

Yok öyle bir değnek dostlar sabır ve istikrar önemli bu yaşam şekli bu bakış açısı senin için bir klasik olmalı yaşam tarzın olmalı zorlama değil isteyerek olmalı. Ondan sonra istediklerinize çok rahat ulaşırsınız bir şeye inanarak düzenli olarak onun için çaba harcayarak ancak başarılı olursun. Eğer ilk zaman itibariyle beklentiye girersen o beklenti seni geriye götürür hep mutsuz eder.

Hani bir söz var ya beklentiler her zaman üzer o yüzden Sevgili dostlar beklentilerden uzak durarak yaşadığımız hayatı kabullenerek kimseyle kıyaslamayarak değişikliklere ve gelişime açık olarak yaşarsanız üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir şey yok.

Bu yeni bir aşka yelken açmak olsun, bu sizin üstünüze yapıştığını düşündüğünüz Yalnızlıktan nasıl kurtulurum? Olsun, her şeyin ama her şeyin çözümü var dostlar ama çözümün anahtarının sadece sizde olduğunu bilmeniz gerekiyor anahtarın başkasında olduğunu düşündüğünüz sürece hiçbir şeyden kurtulamıyorsunuz bir an önce anahtarınızı bulmanız dileğimle tekrar görüşene kadar kendinize göz kulak olun.

Yorum Yap