1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Mutlu Evlilik Sırları 42 Tavsiye

Mutlu Evlilik Sırları 42 Tavsiye
+ - 2

Mutlu evlilik sırları hakkında Evlilikte mutlu olmanın yollarını buldum benim fikirlerim değil şahsen bizzat uzmanlardan ve tabi bir çoğunu duymuş hatta unutmuş olabilirsiniz. Mutlu evlilik sırları sağlayacak bu liste. Bununla ilgili araştırma yaparken çok ilginç bir kaynağa denk geldim Dünya’nın çok farklı ülkelerinde evlilik ilişkiler yüzünden uzmanlaşmış profesyonellerin önerilerini nasihatlarını topladım.

Mutlu evlilik sırları listem de cidden çok faydalı bir içerik üreteceğimizi düşünüyorum. Bugün ben çok şey öğrendim ben sizde öğreneceksiniz. 40’tan fazla nasihat öneri okuyacaksınız uzmanlardan lütfen hepsini dikkatlice okuyun. Eğer bir genç olarak okuyorsanız. Zaten hepsi kulağınıza küpe olsun müsaitlerse de anne babanızın da okumasını öneriyorum. Çünkü herkesin bu liste de öğreneceği çok şey var size iş bekletmeyin bir çay kahve alın hemen başlayalım.

Mutlu Evlilik Sırları

Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler

İyi Bir Dinleyici Olun

Mutlu evlilik sırları: İnsanların konuşmaya ihtiyacı vardır ve sevdiğiniz insanı en iyi dinleyen kişinin siz olmanız dünyanın en güzel hissidir.

Sevgi Mesajları

Mutlu evlilik sırları: Kaç yıllık ilişkiniz olursa olsun, kaç yıllık evli olursanız olun sevdiğiniz insana onu ne kadar sevdiğinizi gösterecek mesajlar atmayı sakın unutmayın.

Mutlu evlilik sırları: İltifat Edin

Bu aranızı hep güzel tutmak için güzel bir hile aslında bir şikayet veya eleştiri getirirken önce bir iltifatla başlayın. Eşinizle ilgili bir eleştiri veya hayal kırıklığınızı ona bahsetmeden önce önce bir iltifat edin konuşmanızı bitirdikten sonra da sizden ayrıldıktan sonra kötü hissetmesi için konuşmasının sonuna onu sevdiğiniz bir özelliği söylemeyi ona anlatmayı unutmayın.

Mutlu evlilik sırları: Yardım Edin

Birimiz bir şey üzerine çalışırken diğeri mutlaka yardım edebilir miyim diye sormaya özen göstersin. Çoğu zaman insanlar eşlerinin neye ihtiyacı olduğunu otomatik olarak bileceğini var sayıyorlar. Hayır bunu beklemek yerine birbirinize nazikçe bunu sorun. Cidden öyle yapmıyor muyuz? Sevdiğimiz insanın bizim bütün ihtiyaçlarımızı sanki bilebileceğini varsayarak yaşıyoruz. Hayır, yardım edebilir miyim, bir şeye ihtiyacın var mı diye sormak belki de olası bütün soruları ortadan kaldıracak.

Mutlu evlilik sırları: Hobiler

Bağımsız hobilere sahip olmanın ve bunları eşinizden baskı veya suçluluk duymadan yapma özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu keşfettik. Birçok aile görüyorum özellikle yeni çiftler bütün hayatları birbirlerininmiş gibi davranıyorlar hayır bağımsız hobilerimiz olmalı onları özgürce yapmalıyız, bunu yaparken de herhangi bir baskı ya da suçluluk duymamalıyız.

Çocuklar İçin Karar Alma

Çocuklar için aldığımız kararlarda birbirimize destek oluyoruz ve kararları birlikte alıyoruz böylece çocuklarımız birinden izin alamayınca diğerine gitmemesi gerektiğini anlıyor. Bunu çok görüyoruz çocuk önce anneden bir izin koparmaya çalışıyor baktı olmadı akşam eve gelince babasına soruyor sanki hiç sormamış gibi arkadan iş çeviriyor aslında böyle konularda anne babalar birlikte hareket ederlerse çocuklar için alacakları kararlara birlikte karar verirlerse çocuklarda böyle şeyler denemeye ücret edemezler.

Kıymet Bilmek

Ev işlerini zaman zaman değiştiriyoruz. Bu birbirimizin nasıl zorluklar yaşadığımızı anlamamızı sağlıyor. Birbirimize daha çok saygı gösteriyor ve takdir ediyoruz. Eşlerden birisi çalışıyorsa, dışarıda çalışan evde oturanın sanki hiçbir şey yapmadım düşünüyor evde oturan dışarıda çalışanın çok rahat bir ortamda oturduğunu düşünüyor, sanki insanlarla uğraşmak yokmuş, dışarıda stres yokmuş gibi düşünüyor. Bunlar birbirlerinin işlerini biraz değiştirseler bir günlük denemeden sonra aslında birbirlerini kıymetini daha çok bilirler.

Son Gün Olabilir

Bu çok hoş bence kocaman öpücük ve seni seviyorum demeden evden çıkmasına asla izin vermedim. Hayatın garantisi yok ve bir daha eve gelmeye bilir. Sanıyorum bir kadın yazmış bunu, geldiğinde beni bulamayabilir bu bakış açısı ufak tefek şeyleri hoş karşılamayı sağlıyor. Örneğin horlaması beni rahatsız ettiğinde bunun hayatta olduğunu evde olduğunu benimle olduğunu kendime hatırlatıyorum ne kadar güzel bir ifade.

Mutlu evlilik sırları: İletişim Önemli

İletişim hatlarını açık tutmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz iletişimi kesmek en kötüsüdür. Konuşmak işe yaramadığında e-posta, metin hatta mektup bile gönderebiliyoruz. Belki evlenmeden önce yazılan SMS’ler gibi, e mail’ler gibi, mektuplar gibi şeyler denenebilir hem geçmişteki o kıpır kıpır duyguları harekete geçirebilir.

Doğru Kelimeleri Seçmek

İlk çıkmaya başladığımız da birlikte yaptığımız küçük şeyleri yapmayı bırakmayın bunlar size o ilk heyecanlı belki de en güzel günlerinizi hatırlatacak. Tartıştığımız da dahi birbirinizi asla farklı isimlerle hitap etmeyin en kötü gününüzde dahi birbirinizi en güzel sözcüklerle çağırın. Böyle şeyler olmuyor değil normal güzel günlerde güzel lakaplar takıyoruz, güzel isimler buluyoruz ama kötü günlerde ya ismiyle soğuk bir ifade ile ismiyle hitap ediyoruz ya da maalesef kötü sözcükler bile söyleyebiliyoruz.

Sinirli Zamanlar

Bu çok önemli bence. Evliliklerin anahtarı ne zaman geri çekilip diğerine ne zaman boşluk vereceğini öğrenmektir. Bir tartışma sırasın da birinizden biri uzaklaşsın ve sakinleşsin bu büyük patlamaları önlemiş olur.

Ailenize Vakit Ayırın

Mutlu evlilik sırları: Bu benim önerdiğim bir şey. Her cuma birbirimize ve çocuklarımıza vakit ayırma günüdür. Herkes Hatta arkadaşlarımız bile cuma gecesini ailemizle geçireceğini bilir ve bizi rahatsız etmezler. Bu bize her şeyi sıfırlama şansı veriyor tekrar birlikte olma tekrar bir araya gelmiş şansı veriyor. Bu Kural bizi bir arada tutan bir yapıştırıcı haline geldi gerçekten özellikle şehirlerin koşturmasında insan yaşıyor ama durup kendi sorsa ne için yaşıyorum diye ortaya delil olarak

çıkartabilecek şeyler hep dışarısı ile ilgili yani insan ailesi için yaşadığını söyler ya da mutlu olmak için yaşadığını söyler ama yaptığı şeyler. Ne mutlu olmakla ilgilidir ve ailesi ile ilgilidir yani çalışıyoruz, çalışıyoruz, çalışıyoruz ne sevdiğimize vakit ayırabiliyoruz ne ailemize, çocuklarımıza vakit ayırabiliyoruz. O zaman insan soruyor. Biz ne için çalışıyoruz.

Ayrı Vakit Geçirmek

Bu yukarı da ki öneri ile çelişiyor gibi gözüküyor ama bence asla çelişmiyor okuyun lütfen. Ayrı vakit geçirmek birlikte olmak kadar önemlidir bu birbirimize yenilen bir araya gelmeye, düşünmeye, kendi işlerimizden bazılarını yapma, farklı şeyler üretme fırsatı verir.

Sonra birlikteyken gerçekten birbirinize odaklanabiliyorsunuz. Bu çok güzel arkadaşlar ne yaparsanız yapın. Birbirinizin en iyi ve en güvenilir arkadaş olun ve kimsenin içinde onun hakkında asla ama asla genç arkadaşlar ve herkes bunu lütfen kulağınıza küpe olsun bu kimsenin içinde sevdiğinizle ilgili asla kötü konuşmayın.

Mutlu evlilik sırları: Saygılı Olun

Asla birbirinizi küçük görmeyin evde yada dışarıda insanların içinde her zaman birbirinize saygı gösterin ve ciddiye alarak konuşun.

Kıskançlık ve Yetersiz Duygular

Evli kişiler kıskançlık ve yetersizlik duygularına yenik düşebiliyor. Bu da onlara eşlerini kontrol etmeye zorluyor. Bir evliliği başarılı kılan şey güzel iletişim bağımsız zaman ve hoşgörüdür. Bu maddeyi tam olarak belki anlatamam ama bilen bunu çok iyi bilir. Bazı insanlar sevmekle kontrol etmeyi karıştırırlar. Bu da karşı tarafa adeta dünyayı cehenneme çevirir.

Stresli Olmak

Stres genellikle iletişim sorunları doğurur. Stresli olduğunuzda karşımızdakini herhangi bir konuda suçlamak kolaydır. Bunun yerine, sizi gerçekten rahatsız eden şeyin farkına varın ve onu çözmeye çalışın. Bazen çalışan kişi erkekse eğer erkek eve geldiğinde stresinden dolayı normalde işine davranmayacak şekil de davranabiliyor.

Bu davranışı yapmak yerine dönüp kendine baksa ben bu stresimi yani birazdan eşime söyleyeceğim kötü sözü aslında o hata yaptım diye söylemiyorum ki dışarıdan getirdim stres sevimli söylüyorum. Dolayısıyla çözmesi gereken şey dışarıdan getirdiği stres yani eşine hiçbir şey yansıtmadan belki birlikte hareket edilirler o stresli durumu eşiyle paylaşabilir ve dışarıdaki stresin kaynağına inip onu ortadan kaldırmaya çalışabilirler.

Sakın Gülmeyin Ona

Sevdiğiniz insana asla gülmeyin ama birlikte gülmek için bol bol fırsat bulun güzel espriler yapın, güzel konuları ortaya çıkartın, birlikte çok gülün ama sevdiğinize özellikle dışarıda ya da hiç bir ortamda değil asla gülmeyin yani dalga anlamında söylüyorum asla onu küçümsemeyin, asla ona gülmeyin.

Kötü Düşünmeyin

Birbirini seven insanlar aynı takımdadırlar, birbirinin takım arkadaşlarıdırlar, birbirleri ile tartışırken bile asla birbirine karşı olduklarını düşünmemelidirler, birbirlerine her zaman gönülden desteklediklerini bilmeliler. En kötü gününüzde bile sevdiğiniz insanı karşınızdaymış gibi başkasıymış gibi düşünmeyin o her zaman sizin yanınızdadır.

Kötü günlerinizde de her zaman yanınızdadır yani aynı takımın üyesisinizdir ikiniz de böyle bakarsanız onun sizin hakkınızda asla kötü bir şey düşüneceğini düşünürseniz saten tartışmalar hep yumuşamaya doğru gider asla köpürmez asla büyümez.

Değer ve Destek Verin

Mutlu evlilik sırları: Onun için gerçekten önemli olan her şey sizin de önceliğiniz olmalıdır. Tutkularına, hedeflerine, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına değer verin ve onu her konuda destekleyin ne kadar güzel değil mi. Bununla ilgili mesajlar alıyorum özellikle kadınlardan şey 40-50 yaşındaki kadınlar çok güzel bir aktiviteye başlamak istiyor bir hobi edinmek istiyor.

Üniversiteye gitmek istiyor belki üniversite bitirmek istiyor burada dikkat ettiğim şey şu eğer eşleri tarafından destek görüyorlarsa gerçekten başarıyorlar arkadaşlar destek görmüyorlarsa hem başaramıyorlar hem de o hayalleri gerçekleşmedi ya ama hayal kurmayı da bırakmak istemiyor. Çünkü ölmek istemiyor, insan hayal kurduğu kadar yaşar bu durum gerçekten onları çok etkiliyor. Sevdiğiniz insanlara değer veririn onların hayallerini asla küçümsemeyin.

Boşanma Şakası Yapmayın

Şaka da olsa birbirinize asla ayrılma boşanma kelimelerini söylemeyin bu aslında bizim kültürümüzde olan güzel bir şey buna çok dikkat ediyoruz bu kelimeleri gerçekten aileler sevmiyor ve kullanmakta istemiyorlar.

Sözlü Teşekkür Takdir Edin

Yaptıklarını takdir ettiğinizi bildiklerini var saymayın onları gerçekten sözlü olarak takdir edin. Küçük şeyler için bile onlara teşekkür edin, onları takdir edin.

Gerçekten öyle oluyor, bunu bazen ihmal ediyoruz Çok güzel bir yemek yiyoruz mesela ya o yemek yapılırken ne zahmetler çekilmiş 10 dakikada yiyeceksin ama yemek iki saatte hazırlanmış iki saatte temizliği sürecek belki basit bir şeymiş gibi gözüküyor ama neden ona teşekkür etmeyelim ki, neden ona minnet duymayalım ki yada onu o şey için takdir etmeyelim ki.

Her insan başkaları tarafından takdir edilmeyi çok sever ve hoşnut olur. Bir de sevdiği tarafından takdir edilmek çarpı 10’dur, bence çarpı yüzdür bunu bence ihbar ediyoruz ihmal etmeyelim.

Haklı Olamazsın Her Konuda

Birbirimizin haklı olmasına izin vermeyi ve bunu kabul etmeyi öğrendik. Her zaman haklı olamazsın zaten değilsindir de, bu yüzden bunu ne kadar erken anlarsan o kadar mutlu olursun. Haklısın demek birçok sorunu çözen sihirli bir kelimedir ya dışarı da zaten bir sürü şeyle uğraşıyoruz, çok tuhaf tuhaf insanlarla karşılaşıyoruz, onlarla mücadele ediyoruz.

İnsan bari sevdiğiyle didişmesin bir şeylerin yarışına girmesin haklı çıkmaya çalışmasın sadece birbirini sevmeye, saygı duymaya, mutlu etmeye çalışsın, aileniz içinde akrabalarınız içinde ne kadar yakın olursanız olun hiç bir ortamda onun hakkında asla kötü konuşmayın.

Bu çok kötü bir huydur arkadaşlar asla bunu yapmayın, ne kadar kötü şeyler yaparsa yapsın kimseye onun hakkında kötü konuşmayın yarın bugün onunla iyi olursunuz sonra kötü anlattığınız insanlar sizi her gördüklerinde kafalarının içinde sizin yüzünüz gülse bile kafalarının içinde sizle ilgili kötü düşünceler çevirmeye devam ederler.

Hataları Yüze Vurmak

Büyük satın alma kararları vermeden önce daima diğerine danışın hemen bugün tam şimdi bir kural koyun hayatınıza bir ömür boyu birbirinize sana söylemiştim demeyi yasaklayın. Çok güzel madde bence, sana söylemiştim demek ne demek yani sen zamanda hata yaptın beni dinlemedin demek ne olacak sonunda yani o an sana söylemiştim. Bak benim dediğim doğru çıktı gördün mü sen yanıldın demek neyi kazandıracak bize kimle yarış yapıyoruz yani. İnsan sevdiğiyle yarış yapsa yarış kazansa yani neye sevinecek ki.

Sırlarınızı Saklayın

İlk kural konuşmayı iletişimi asla bırakmamaktır. İnsanlar birbirleriyle konuşmayı bıraktığında sorunlar ortaya çıkar ve mevcut sorunlar büyümeye başlar ne kadar küçük olursa olsun eşinizin sırlarını saklayın size önemsiz ya da sevimli gözüken şeyler eşiniz için ciddi olarak sıkıntı olabilir. Eşiniz için neyin önemli olduğunu bilin ve bunu arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmayın.

Gergin Anlarda Mola

Gergin olduğunuz durumlarda bile bazen ihtiyacınız olan tek şey konuşmanın tonunu değiştirmek için bir miktar gülümsemektir. Sinir bozucu bir şey oluyorsa biraz mizah ile gerilimi azaltmayı deneyin. Küçük şeyleri dert etmeyin hiçbir ilişki mükemmel değildir ve her zaman eşinizin sizi rahatsız eden küçük minik huyları davranışları olabilir ama bunları olayları büyütmek için tartışmayı alevlendirmek için asla kullanmayın üzülür ya da sinirlenirsiniz cevap vermek yerine bir dakika mola verin kendinize bir dakika konuşmayın, bir dakika sakinleşmeyi bekleyin kısa bir mola daha sonra pişman olacağın şeyleri söylemenizi engeller daha sonra pişman olacağınız konuları açmanızı engeller.

Her Yaşta Randevu

Randevulara çıkmayı asla bırakmayın. Yemeğe gitmek kahve içmeye gitmek ilişkiniz kaç yıllık olursa olsun kaç yıldır evli olursanız olun önemlidir. Bu bizim kültürümüzde evlilik ilerledikçe yaş aldıkça ihmal edilen bir şey sanki böyle on yıldan sonra evli olan insanların dışarıya birlikte romantik bir yemeğe gitmesi birbirlerine dışarıda çay kahve ısmarlamaları biraz anormal bir durummuş gibi gözükür. Hayır öyle değildir arkadaşlar o ilk kıvılcımları hatırlamak için birbirine olan saygıyı sevgiyi enerjiyi heyecanı her zaman böyle canlı dinamik tutmak için aslında düşüncelerin hislerin enerjinin o iç enerjinin o öz enerjinin canlı kalması için çocuk gibi genç gibi bu tarz kaçamak dersek bunlara bu tarz kaçamaklar çok hoş bence.

Anıları Hatırlatın Tekrar Yaşayın

İyi zamanları sık sık hatırlayın. Bir dahaki sefere sevdiğiniz insanı gülümsetmek istediğinizde, ikinizin de her zaman mutlu olduğunuz o zamanları o anıları ona hatırlatın.

İçimizde Olan Kelebekler

Bir çok insan aşkı birbirleriyle ilk çıktıkları dönemdeki o kelebekler olarak değerlendirilir ama zaman geçtikçe bu kelebeklerin yine var olduğunu ancak o hislerinin değiştiğini lütfen unutmayın. Bu kelebekler zamanla karşılıklı saygıya birbirlerinin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler hakkında ileri düzey bir anlayışa ve eşlerini her konuda takdir etmeye de çevrilebilir.

Zayıf Noktalarını Unutun

Hiç kimse mükemmel değildir sizde karşınızdakinin zayıf özelliklerine onlara odaklanmak yerine onları kurcalamak yerini onun güçlü özelliklerine odaklanın.

Birlikte Büyümek

Birlikte büyümek için çaba gösterin ayrı değil bütün insanlık sürekli büyüyor değişiyor ve gelişiyor. Sizde bir çift olarak değişerek ve gelişerek birlikte büyümeyi tercih edebilirsiniz.

Rakip Olmayın

Eğer sevdiğiniz ile yaşamınız boyunca çok büyük tartışmalara girmek istemiyorsanız odaklanmamız gereken şey şudur; kazanmak yerine çözmek için uğraşın bir savaşı durdurabilecek şey ancak budur. Aynı takımda olduğunuzu asla unutmayın.

Ölçülü Özür Dilemek

Bu çok önemli bence dikkatli okuyalım gerçekten nasıl özür dileyeceğinizi öğrenmelisiniz. Özür davranışlarınız hakkında bilgi sahibi olduğunuz ve bu durumdaki rolünüzü gördüğünüz anlamına gelir ve bir ilişki de devamlı aynı kişi özür diliyorsa orada bir sorun vardır. Özür konusunda da çiftler dengeli olmalı.

Teşekkür Edin

Çok küçük şeyler için bile eşinize teşekkür etmeyi sakın ihmal etmeyin. Başkalarına teşekkür ettiğimiz konularda bazen ya nasıl olsa eşim işte, nasıl olsa sevdiğim hani yıllardır yanımda teşekkür etmeyi ihmal ediyoruz. Hayır ilk günkü gibi arkadaşlar o kelebekleri o kıpırlığı hiç bırakmadan. 50 yıllık Evli olsanız işinize başkalarına teşekkür ettiğiniz konularda teşekkür etmeyi sakın unutmayın.

Mutlu evlilik sırları Destekleyin

Eşinizin hayallerini her zaman destekleyin eşiniz üniversiteyi bitirmek mi istiyor, yüksek lisans derecesi almayı mı hedefliyor, elli yaşında mı hedefleri ne olursa olsun sevgi dolu bir eş olarak sizin göreviniz başarmak için çalışırken onu karşılıksız desteklemektir.

Her Gün Yeni Gün

Her sabah sıfırla düğmesine basın, her sabah reset düğmesine basın önceki akşamı geçmişi geçmişte bırakın. Her sabah sevdiğiniz ile yeni beyaz temiz bir kağıtla yeni hikayeler yazmaya başlayın.

Bence çok önemli nasihat idi hepsi arkadaşlar sadece ilişkiler eşler evlilikle ilgili değildi bence, dostluklarla ilgili çok güzel şeyler öğrendik. Mutlaka okurken acaba şundan mı bahsedecek, acaba kendi şu hayatımdaki şu sorulara da değinecek mi dediğiniz; onlar varsa arkadaşlar onları lütfen yorumlara yazın.

Eğer bir fikriniz çözüm öneriniz varsa insanlara fayda vermiş olursunuz bir sorunuz varsa eğer bilenler size yardımcı olmaya çalışır. Ben de elimden geldiğince onlara dönmeye çalışıyorum değer verip okuduğunuz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bu araştırmayı yaparken ben çok faydalandım çok şey öğrendim. Siz de insanların mutluluğu için paylaşın emin olun çok şey katarsınız insanlığa hoş Çakalın.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.