1. Ana Sayfa
  2. Kadın

Kaybetme Korkusu Yaşatmak

Kaybetme Korkusu Yaşatmak
+ - 1

Bir çok yazım da ısrarla koyduğum bir maddeyi bugün ana konu olarak işlemeye karar verdim. Kaybetme korkusu yaşatmak olacak makalemizin konusu neden birine kaybetme korkusu yaşatmak istiyoruz? Gerek var mı böyle bir şeye, korkuyla oluşacak bir ilişki Sağlıklı mı? Korkuyla sağlanan başarı uzun ömürlü olur mu? Korku soğumaya sebep olur mu?

Tüm Bu soruların cevaplarına makalemizin içinde bulacaksınız ama sadece giriş kısmında şu kadarına cevap vereyim kaybetme korkusu yoksa bir insan için de size hak ettiğiniz değeri vermez. Sizi cepte görür, kendini vazgeçilmez görür şirketlerden oluşan bir yoldur ilişki arkadaşlar.

Kaybetme Korkusu Yaşatmak

Kaybetme Korkusu Yaşatmak

Kime kaybetme korkusu yaşatacaksın? Sevgilime kaybetme korkusu yaşatmak istiyorum? Erkeğe kaybetme korkusu yaşatmak istiyorum diyorsan okumaya devam et.

Yolda çukurlar vardır, virajlar vardır, trafik vardır ama eridin içinde kalmak önemlidir şeridin bir tarafına fazla geçerseniz yoldan çıkarsınız ilişki bazında bahsedeyim. Cepte gözükürsünüz, yoldan çıkınca şeride girmek zorlaşır bir süreyle gitmek zorunda kalırsınız.

Şeridin diğer tarafına geçersiniz kaza riski doğrusunuz, yolunuzdan şaşırırsınız, trafiği tıkarsınız ilişki bazında bahsedelim fazla korkutup kaçırırsınız ilişkiden soğutursunuz. Bugün şeritte kalmaktan bahsedeceğiz Aslında Hazırsanız başlayalım.

Bağımsızlık Şart

Kaybetme korkusu yaşatmak için ilişkilerde insanların en büyük yaptığı hatalardan bir tanesi şudur arkadaşlar bağımlı gibi davranmak, onsuz nefes alamadığını göstermek Bir de çok meraklıyızdır bunu göstermeye zannederiz ki böyle yaparsak daha çok sevecek bizi daha çok ilgi gösterecek Ama yok öyle bir şey Tabii ki.

Tüm hafta çalışırsın ya da okula gidersin yani sıfır Sosyallik zaten hiç önermiyoruz zaten bu sıfır sosyalliği biliyorsunuz ama yapılıyor Tabii bazen. Dersin ki hafta sonu bir şeyler yapalım mı? Ben çok yoğunum der. Benim arkadaşlara verilmiş Sözüm Var der, Alışverişe çıkacağım der, maça gideceğim der bir planı vardır yani.

Bozulursun suratın düşer ikiye ayrılır genelde yapılanlar. Bakın bakalım siz hangisini yapıyorsunuz bir kavga etmek Laf sokmak he diyorsun ki bir haftadır o işi halledemedim. Hafta sonuna bıraktım ya da sevgilim varken git sen arkadaşlarınla program yap onlar daha değerli ya benden.

İkincisi küsmek içe atmak, Tamam öyle olsun derken gözden Bir Damla Yaş pıt verdin mi mesajı senle olmak istiyordum, bunu bekliyordum ama sen beni tercih etmedin. Ben de hırsımdan kalmayı diyorum ya da ağlıyorum sonra ne yapılır hiçbir şey yapılmaz evde oturulur, mutsuz olunur, ağlanılır en fazla birkaç arkadaşla telefon açılır içindekileri anlatılır neden yani sen neden ona bağımlısın.

Tamam onunla beraber olmak istiyorsun ama onsuz da yaşaya bilmen lazım sosyalleşebilmen lazım, kendi kendine mutlu olmayı biliyor olman lazım. Onunla bir planın yoksa oturacaksın kös kös onu bekleyeceksin, ağlayacaksın, durup durup telefona bakacaksın.

Oh lükse bak bilecek o da, O benim ki evde oturuyor beni bekliyor takılayım ben şimdi akşam bir mesaj atar gönlünü alırım. Yok öyle bir şey bağımsız olduğunu kendi başına da bir şeyler yapabilir olduğunu göstermen lazım. Kızar o zaman… Kusura bakma da kızıyorsa buza bassın yok tabi şimdi çıkmayım beyefendi kimliğimden kızıyorsa yanında olsun bu daha iyi oldu sanki.

Çünkü bağımsız da tek başına da keyfini yaşadığını görürse bana ihtiyacı yok ki diye düşünmeye başlar. İşte o zaman kaybetme korkusunu ensesinde hisseder tabi parantez açalım bunu hissetsin diye de gidip kendi İmajını dışına çıkacak hareketlerde bulunmamız lazım kıskandırmaya çalışmak için Absürt şeyler yapmamız lazım. Bunlar ters maddelerdir ters tepecektir bakın Bu maddenin doğurduğu başka bir durum daha var.

Planlamayı Hep Sen Yapma

Planlamayı Hep Sen Yapma

Az önce hafta sonu önerimi verdim ya, bir tane danışanın yaşadığı olayla daha netleştirmiş olayım maddeyi. Her hafta sonu geldiği zaman stres yaşıyor ne yapacağız acaba, görüşecek miyiz, görüşmeyecek miyiz ya ilişki böyle bir şey değil. Plansa bellidir önceden, son dakika organizasyonları olmaz sen her hafta sonu bekliyor bekliyor cuma günü olunca dayanamayıp arıyorsan ya da o arıyorsa ne yapıyoruz diye.

Belli ki yedeksin başka alternatifler peşinde bu İlla karşı cins olarak değil yani vereyim daha eğlenceli bir etkinlik peşinde de olabilir, dediğim gibi bellidir çiftlerin görüşecekleri zamanlar. Ters bir ey olursa iş güç başka engeller Bunlar konuşulur.

Bu hafta toplantı var, Önümüzdeki hafta evde temizlik var o kadar az önce bağımsız ol dedik ya o mantığı devam ettirmen lazım. Görüşeceğiz mi? Görüşmeyecek misin? Şuraya gidelim mi? bunumu yapalım, süper Planlar yaptım hafta sonu.

Önce güzel bir kahvaltı ardından Sahilde yürüyüş öğle yemeğini sahilde aperatif olarak yapıyoruz. Akşam güzel bir restoran ayarladım gecede eğlenmeye gideceğiz. Ya arkadaş sen organizatör müsün? Senin böyle bir misyonun mu var? Seni hafta sonları güzel değerlendir diye işe mi aldı gitmeyeceksin üstüne ya Bu arada yapılmaz bu anlattım yapılır Tabii ki.

Arada sırada dersin hafta sonu bana ayırır mısın. Çok güzel bir şeyler planladım içine onun hoşlandığı şeylere eklemişsindir. Çok mantıklıdır ama sen bunu misyon edinip devamlı etkinlikler her hafta sonu projeler peşinde koşarsan kaçırırsın, tembelleştirirsin, burun kıvırmalarını çekersin.

Bırakacaksın o da yapacak, bırakacaksın o da yön verecek iki tarafta aynı o da bağlayacak tek taraflı olursa o sistem çöker tek taraflı olursa kaybetmekten Korkmaz.

Doğru Cümleler Doğru Zamanlama

kaybetme korkusu yaşatmak İletişim Kurmak

Şimdi bu maddeyi konumuzun tam tersini anlatarak örnek vereceğim. Bir insana kaybetme korkusu yaşatmak istemiyorsanız yapmanız gerekenler görüştüğünüz de seni çok özlüyorum, Sensiz yaşayamam ben, Sen olmasan ben ne yapardım, ben senden önce yaşamamışım, Sanırım sen benim gördüğüm en güzel şeysin, senin karşıma çıkman hayatımda yaşadığım en güzel şey bu sözleri gözlerine bakarak üç defa söyle sonra at denize dönerse senindir dönmezse ceptesindir.

Şimdi şunu diyeceksin Ali sende yani hiç duygusallık da mı yaşamayalım güzel sözler de mi söylemeyelim söyleyin Canlar söyleyin çok güzeldi bu sözleri söylemekte duymakta. Ama zamanında güzeldir ama karşılıklı olursa güzeldir.

Başkan ne haber ya Kokoreç falan takılsak mı bugün üslubunda ki birine. Sensiz yaşayamam ben dersen he valla ben de Kokoreçsiz yaşayamam cevabını verir. Daha tanışmanın ilk Haftasına girdiğinde Sen olmasan ben ne yapardım dersen, Ne tesadüf ya ben de ben olmasam ne yapardım diye çok düşünüyorum gibi bir cevap alırsın, bunları söylersen kimse kaybetme korkusu yaşamaz.

Oh ne güzel tavladık. Elde var bir der o yüzden iltifatı da, duygusallığı da, romantizmi de doğru zamanda doğru kişiyle yaşamalısın benim için ne düşünüyor diye içinden geçiren emin olmayan kişi ancak kaybetme korkusu Yaşar Tıpkı Emin olmadığınız da sizin yaşadığınız gibi.

Aynı Seviyede Olun

Şimdi önemli bir kavramdan bahsedelim kimse kusursuz değildir. Kimse bulunmaz Hint kumaşı da değildir karşınızdakine dünyada bir tane o varmış Onu da sen kapmışın gibi davranmamalısın bu şekilde görmemelisin aynı zamanda çok özelliği olabilir sende olmayan ama etkilendiği şeyler olabilir ki, genelde Bundan dolayı çok üstüne düşer insanlar.

Bir şekilde sizden üstün olduğunu düşünmeye başlarsınız beyniniz onu o şekilde kodlar, bundan bir tane var aman dikkat edeyim kaçırmayım hep hayalini kurduğum o özellikler nasıl mükemmel biri ne yaptım ben Bunu hak edecek bu şekilde dersem bir bakarsın Onun değeri arşa değmiş Sen ise yanında küçülmüşsün.

Yok öyle bir şey aynı seviyede görmen lazım, aynı seviyede görüp o şekilde davranman lazım bu seviye ayağını bir kere kaçırırsan bir kere onu kendinden Üstün görmeye başlarsan geçmiş olsun. Öyle olsun olmasın o da bunu hisseder o da kendi beynine bunu kodlar. Ben daha iyiyim hatta başlar içinden geçirmeye.

Aslında ben daha iyisini hak ediyorum ama işte ne yapalım elimizde bu var o yüzden hep aynı seviyede olduğunu hissettireceksiniz bunu hissettirmek için de önce siz bu şekilde göreceksiniz ama o çok zengin, ama o çok ünlü, ama çevresi çok geniş, ama çok güzel gülüyor.

Ben şimdi nasıl kendimi onunla denk tutayım. Yahu insanız insan herkes eşit herkes aynı bu hissettireceksin. Eğer uçuyorsa ayakları yere basacak onu aynı seviye de gördüğünü hissedince kendi Gözünde o tüm üstün gördüğü özellikler sıfırlanacak. İşte o zaman da kaybetme duygusunu yaşamaya başlayacak.

Onu vazgeçilmez kılan özelliklerin bir işe yaramadığını anlayacak. En azından sizin gözünüzde bir de şu var Seviye aynı diyorum farkındaysanız sizde üstünlük taslamamalısınız, manipüle etmemelisiniz senden çok var gibi bir mantık ile o terazi bir kere oynatırsanız üste çıkmış sayılmazsınız sadece kaybedersiniz.

İşte listenin başında da bahsettiğim korku soğumaya burada gitmeye başlar o korku Belli zaman sonra Sağlıklı iletişim kurdurmaz hale gelir.

Kendine Güven Kendini Sev

Kaybetme Korkusu Yaşatmak için En önemli maddemiz ile sonlandıralım bu bahsettikleri mi yapman için de gerekli olan en önemli şey bu arkadaşlar kendinize güvenin. Kendine güvenmezsen kendi hissetmezsen hepsi boş. Sen kendine güvenirsen zaten o enerjiyi saçarsın. O öyle bir şeydir ki Korkusuz olduğunu gösterir herkese. Kendine güven demekle bitmiyor Tabii ki… Bunun için yapman gerekenler de var.

Bunları ihmal etmem gerekiyor böyle çok ahım şahım şeyler değil kendini seveceksin, kendini eksik görüp eleştirmeyeceksin bakacaksın kendine geliştireceksin yeni bir şeyler katacaksın. Klasik cümlelerden kaçmaya çalıştığım için uzatmayacağım bu maddeyi. Ama şunu söyleyeceğim kendine güvenmezsen bunu karşıdaki hisseder bunu hissederse de seni kaybetmekten korkmaz korkmaz Çünkü kaybetse de hayatından bir şey eksilmeyecek hisseder.

O yüzden bu madde Hepsinden daha fazla önem vermelisiniz son olarak şu sorunun cevabını vereyim korkuyla oluşan ilişki Sağlıklı mı? Ayarları tutturmakla alakalı arkadaşlar devamlı korku salmak tehditle blöfle ilişkiye korku katmak Bunlar da sağlıklı şeyler değil tabii ki, uzun ömürlü de değil haliyle ama listenin başında dediğim gibi şeridi tutturmak önemli.

Korkuyu cepte gözükmemek kimsenin yedeği olmamak adına göstermelisiniz. Aslında tüm olması gereken bu korku diye kelimelere takılmamış oluruz. Aslında korku dediğimiz şey cepten çıkmak haline gelir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.