1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Narsist Sevgili İle Baş Etmenin 10 Kolay Yöntemi

Narsist Sevgili İle Baş Etmenin 10 Kolay Yöntemi
+ - 1

Narsist sevgili ile baş etmenin yöntemlerinden bahsedeceğim ne kadar zor olsa da bu yöntemler size çok fayda sağlayacak arkadaşlar. Sevgilim narsist, eşim narsist ne yapabilirim diyenler için hemen başlıyorum. Narsist kişiler genellikle size kimin patron olduğunu hatırlatmaya çalışacaklardır. Kontrolün tamamen onlarda olduğunu bilmek isterler.

Eğer bir konu hakkında karar verilecekse bu kararı onlar almak isterler. Çünkü siz onlar kadar güçlü ve yeterli değilsinizdir. Eğer buraya kadar anlattıklarım size bir yerlerden tanıdık geldiyse listeyi sonuna kadar okuyun tavsiye ederim.

Sevgilim Narsist Ne Yapmalıyım?

1- İtaat et Rahat et

Narsiszmin temelinin tümü kontrolle ilgilidir. Bu yüzden sürekli sizi kontrol altında tutmak isteyeceklerdir. Fakat ancak siz izin verirseniz kontrol edebilirler. Bu yüzden kontrolü asla onlara vermemelisiniz. Sevgiliniz sürekli “Ya benimlesin ya da benim karşımdasın” diyerek sizi zorlayabilir. Kısacası size “itaat et, rahat et” demek istiyor.

Burada şöyle bir karşılık verebilirsiniz: “Senin oyununu oynamıyorum. Seninle aynı fikirde de olmak zorunda değilim.” “Keyfin bilir nasıl istersen öyle düşün. Çünkü beni ilgilendirmiyor.” Böylece size karşı uyguladığı manipülasyonu tersine çevireceksiniz.

2- Duygularınızı ele geçirmesine izin vermeyin

giphy.gif?cid=e2a3cbdefus2rdwih7zu3fviplb1a34ju4fl4upsyzj9o3kt&rid=giphy

Bir narsist baktığı her yerde kendisini görecektir. Sanki dünyadaki her şey onun için yaratılmıştır. Ona göre kendinden başka hiçbir şey yoktur. Kendisi için anlamlı olan insanlar onun uzantılarıdır. Birisiyle tanıştıklarında akıllarına gelen soru: “Acaba daha iyi hissetmek için onu nasıl kullanabilirim?” olacaktır.

Sizi asla bir birey olarak görmezler. Eğer onlara iyi hissettirmezseniz sizi hayatlarından atacaklardır. Az ilgi gösterirler ve sürekli egonuzu yaralarlar. Aslında bu sebeplerle farkında olmadan narsistlere aşık olursunuz. Bu yüzden duygularınızın sizi ele geçirmesine izin vermeyerek kendinizi narsistlere karşı korumalısınız.

3- Suçlamalarına karşılık vermeyin

Sizi kötü göstermeye çalışacaklardır. Size kanıtlar gösterip, “İşte bu yüzden sen çok kötü birisin” diyeceklerdir. Hatta sizin nasıl biri olduğunuz hakkında saatlerce konuşabilirler. Şöyle bir cevap verin: ”Benim hakkımda istediğini düşünebilirsin. Hatta beni bir şeytan olarak bile görebilirsin. Ama ben kendimi böyle görmüyorum.

Sen öyle iddia ediyorsun diye düşüncelerimi değiştirmeyeceğim.” Burada onu suçlamak doğru bir yaklaşım olmayabilir. Sizin canınızı yaktıklarında; “Sen şöylesin, sen böylesin” diyerek onların üzerlerine gitmemelisiniz. Bu çok fazla ters tepebilir. Geri çekilin ve bekleyin. Kendini ispat edebilmek için olay yerine geri dönecektir.

4- Ani değişimlerden kaçının

Narsistler Aileleri yüzünden küçüklüklerinden itibaren kişiliklerini geliştirememişlerdir. Bu yüzden başkaları tarafından sürekli değer görmeye odaklanırlar. Mutluluğu kendi içlerinde değil ancak başkalarının övgülerinde bulabilirler. İşte narsistlerin zayıf tarafı burasıdır.

Onlara gaz vererek size bağlanmalarını sağlayabilirsiniz. “Sen çok iyisin, mükemmelsin, çok yeteneklisin” gibi şeyler söyleyerek narsistleri köleniz haline getirebilirsiniz. Fakat size bağlandıklarında övgülerinizi yavaş yavaş azaltmaya başlayın.

Böylece onları kapınızda ağlayacak kadar zayıf bir zihin yapısına sokabilirsiniz. Unutmayın! Ani değişimler onu kaybetmenize neden olabilir. Örneğin bir kurbağayı kaynar suya atarsanız; hemen atlar ve kaçar. Fakat suya suyu yavaş yavaş ısıtırsanız; sizin için orada uslu uslu bekleyecektir.

5- Güvenlerini kazanın

Narsistlerin özlerinde değersizlik hisleri vardır. Kendileri gibi narsist olan anne ve babaları yüzünden kişiliklerini oluşturamamışlardır.

Duygusal yoksunluk, öfkeli çocuk hali ve özgüvensizlik girdabında yüzerler. Bu yüzden eksikliğini hissettikleri anne ve baba şefkatini onlara göstererek kolayca güvenlerini kazanabilirsiniz.

6- Anı yaşayın

Narsistlerin orta yolu yoktur. Ne yapacakları kestirilemez, davranışları tutarsız, kaprisli ve mantık dışı olabilir. Bu yüzden kendilerini bazen bir tanrı gibi düşünürlerken bazen de kendilerini bir solucan gibi hissederler. Ya aşırı mutlu ya da aşırı mutsuzlardır.

Hep uçlarda yaşadıkları için sizi de bir süre sonra kendileri gibi dengesiz bir hale getirebilirler. Narsistlerin yaptığı planlar kısa sürelidir, kolay vazgeçer. Bir gün farklı bir şehirde farklı biriymiş gibi yeni bir hayat kurabilirler.

Çünkü geçmişi ve geleceği yoktur. Sadece zamansız bir şimdisi vardır. Siz de bir narsist ile sevgiliyseniz geçmişi ve geleceği unutarak sadece anı yaşamalısınız. Böylece mükemmel zamanlar geçirebilirsiniz.

7- Onlarla tartışmayın

Narsistler eleştirileri kaldıramazlar. Sanki kendilerine ihanete edilmiş gibi algılar ve saldırıya geçerler. Sizden alabilecekleri her türlü kazanç, üzerinizdeki her çeşit sömürü onlar için vicdan azabına asla yol açmaz. Empati yetenekleri neredeyse yoktur.

Onları durdurabilecek tek bir sihirli sözcük vardır. Her ne kadar size haksız bir yere bağırıp çağırıyor olsalar da onlarla tartışmanın bir anlamı yoktur. Sihirli sözcüğü söyleyin ve onların sakinleşmesini izleyin. Kısacası ona sadece “Haklısın” deyin. Böylece istese bile size saldırmaya devam edemeyecektir.

8- Kırılgan olduklarını unutmayın

Narsistler, haklılığı öz benlikleri gibi benimserler. Çok kırılgan bir benlik algısı ve bu kırılganlıkla baş edebilmek için sürekli psikolojik üstünlük kurma ihtiyacı hissederler.

Bu yüzden sürekli ilişkideki dominant taraf, terk eden taraf, istenen taraf gibi sıfatlara ihtiyaç duyarlar.

Üstünlük kurma ihtiyaçlarından dolayı bütün çevrelerini aşağılarlar. Herkesi değersizleştirmeye çalışırlar. Çünkü çevrelerindeki herkes değersizleşirse; en değerli kendileri olur. Devasa gözüken narsist, aslında bir kuş kadar kırılgandır. Bu yüzden onun için bir tehdit olmaktan çıkmanız gerekmektedir.

9- Değerlerinizden vazgeçmeyin

Eğer sizi düşman bellerse hayatınızı mahvetmek için elinden gelen her şeyi yapabilir, hayatınızı zorlaştırmak için her türlü yalanı söyleyebilir, çevrenizdekileri kurduğu yalanlarla kandırarak sizden uzaklaştırabilir, mücadele etme gücünüzü arkanızdan çevirdiği işlerle tamamen budayabilir.

Bu kişi eninde sonunda hayatınızda değer verdiğiniz şeyler ile kendisi arasında tercih yapmanızı gerektirebilecek bir durumu senaryolaştıracaktır. Eğer kendisini seçerseniz hayatınızı birinci elden mahvedecektir. Kendisini seçmezseniz de sizi bırakıp gidecektir. Burada size tavsiyem onları seçmiş gibi gözükürken; değer verdiğiniz şeyleri de hayatınızda tutmaya devam etmenizdir.

10- Narsistle sevgili olduğunuzu kabullenin

Sizinle sohbet ederken hep kendileri hakkında konuşmak isteyeceklerdir. Siz başka bir şey hakkında konuşurken bile onlar bir şekilde konuyu kendilerine getirmeye çalışacaklardır. Her zaman problemlerini size anlatmak isterler. Farkında mısınız? bilmiyorum.

Ama hep sizin tavsiyelerinizi sorarlar. Burada sizin fikirlerinizi önemsemezler amaçları sadece kendileri hakkında konuşmaktır. Eğer onların problemlerini dinlemezseniz de sizi değer vermemekle suçlayacaklardır. Sanki ilişki için çaba harcayan tek taraf kendileriymiş gibi davranacaklardır.

Peki gerçekte bu böyle midir? Yapacakları şeyler için büyük sözler verirler. Ama konu gerçekten bunları yapmaya geldiğinde bir anda ortadan kaybolurlar. Sizinle görüşeceklerine dair sözler verirler ama görüşmeleri sürekli ertelerler. Çok konuşurlar ama harekete geçemezler.

Size bir narsisti nasıl değiştirebileceğinize dair tavsiyeler vermek isterdim. Ama bu mümkün değildir. Ancak, bir narsist ile sevgili olduğunuzu kabul ederseniz; ilişkiyi çok daha rahat yönlendirmeye başlayabileceksiniz. Unutmayın! Narsistler duygusal olarak çok zayıftırlar. Bu zayıflıkları keşfettiğinizde manipüle ederek istediğiniz her şeyi yaptırabileceksiniz.

Böylece onları alt ederek köleniz haline getirebilirsiniz. Bugüne kadar kanalımıza destek olmak için abone olan ve yorumlar yazan herkese çok teşekkür ederim. Umarım hayatınıza güzel şeyler katabiliyorumdur. Ayrıca narsistlerle ilgili daha fazla listenin gelmesini istiyorsanız bunu yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.