1. Ana Sayfa
  2. Kadın

Yıpranan İlişkiyi Kurtarmak

Yıpranan İlişkiyi Kurtarmak
+ - 1

Yıpranan ilişkiyi kurtarmak için ne yapılır? Bir ilişkinin en zor evresi ilişkinin vitesi düşürüp soğuk davranılan bitmiş sinyallerinin verildiği evredir. Bu dönemde iki taraf da ne yapacağını bilemez ama iki tarafta artık bir şeylerin sonuna doğru geldiklerini fark eder. Bugün size yıpranan ilişkiyi kurtarmanın yolu nedir? Bir yıpranan ilişkiyi kurtarmak, ilişkiyi kurtarmak için neler yapmalısınız ondan bahsedeceğim ama bazı kriterlerimiz var.

Şimdi bir şey anlatacaksın yine bir sürü kriter sayma diyeceksiniz içinizden muhtemelen ama şunu öncelikle aktarmak istiyorum. Ben bir şeyler aktarırken size mantıklı olanı uygulandığı zaman kesinlikle sonuç alabileceğiniz şeylerden bahsetmek istiyorum her zaman mantığın işinize yarayacak tüyolar vermek üzerine o yüzden bu taktiklerin tutması için bu kriterler çok önemli.

Yıpranan İlişkiyi Kurtarmak

Yıpranan İlişkiyi Kurtarmak

Bir ilişkinin soğumaya doğru giden evreleri vardır şimdi bunlardan bahsetmeyeceğim ama benim bir tane sözüm var ya hani ilişkide yüz kızartıcı suç işlemek diye neydi bunlar, aldatıyorsa, sizi dolandırıyorsa, ilişkide şiddet varsa bu kişide amacı farklı olduğu için bunlar üzerinde bu taktikler uygulanmaz uygulansa da sonuç alınmaz ve sıklıkla dile getiriyorum zaten uygulamanızı da kesinlikle önermem.

Ama diğer yandan çok güzel gidiyordu birden bir şeyler ters gitmeye başladı. Ben mutsuz olduğumu fark ediyorum ama beni sevdiğine eminim diyorsanız o zaman bu anlatacaklarım iyi dinleyin çünkü hiçbir şey için geç değil birkaç tane maddeden bahsedeceğim size Bunların hepsi uygulamaya da bilirsiniz ama yarısından fazlasını uygularsanız eğer çok yüksek ihtimalle ilişkinizde geçmişte olduğu gibi mutlu dönemlerinize dönemeyeceksiniz.

İletişim Düzeyini Ayarla

Yıpranan ilişkiyi kurtarmak için iletişiminizi koparmayın ama karşı tarafı da darlamayın en çok yapılan hatalardan bir tanesi bu belirsizlik dönemlerinde, iletişimi nasıl kuracağınızı bilememek acaba arasam mı? Yok ya ne arayacağım o beni arasın. En son ben aradım o şimdi arasam bir sürü laf sokacak gidecek hemen ben en iyisi aramayayım zaten artık onun araması gerekiyor gibi düşüncelere girerseniz işin içinden çıkamazsınız ya da tam tersi.

Dakka başı arayıp karşı tarafı darlarsanız. Ne oldu neden aramıyorsun? Neden yazmıyorsun sen çok değiştin mesaja da cevap vermemişsin. Hayırdır bir şey mi var gibi cümlelerle karşı tarafı darlarsanız bu işin içinden çıkamazsınız. Peki ne yapmamız gerekiyor. Öncelikle sakin olmamız gerekiyor ilişkiniz normal akışındaymış gibi iletişime devam etmeniz gerekiyor.

Yani örnek veriyorum günde 2 defa mı arıyordunuz iki defa aramaya devam etmeniz gerekiyor. Sabah, öğlen, akşam mesaj mı atıyordunuz aynı taktikle aynı uygulamayla devam etmeniz gerekiyor. Bu işte Fazla darlamak da sıkıntılıdır iletişimi koparıp kenara çekilmekte sıkıntılıdır. İkisi de bitiş sürecini hızlandırır ortayı bulmak en önemli unsurdur.

Kıskançlığı Frenle 

Yıpranan ilişkiyi kurtarmak için kıskançlığınızı frenleyin, azaltın mümkünse rafa kaldırın. Bu süreçlerde yani soğukluğun devreye girmeye başladığı zamanlarda, insan içine hep bir kuşku düşer acaba biri mi var şüphesi. Çevrim içi olmasına takılırsınız, telefonu geç açmasına takılırsın, o saatte evden çıkmasına takılırsınız, O saatten hayla dönmemesine takılırsınız yani her şeye takılırsın.

Takılırken de içten içe hep bir başkası varmış gibi gelir size o kişiyi potansiyel aldatıcı olarak tanımlar beyniniz. Bu sebeple baskınız zartar kıskançlık limitlerini zorlanmaya başlar bu da karşı tarafa negatif etki yaratır bu süreci sağlıklı atlatmak istiyorsanız biraz frene basmanız gerekiyor şimdi içinizden kolaydı tabi gecenin yarısı eğlenmeye gitti geldi kafaya takma gel de kıskanma diye geçiriyorsunuz.

Tamam çok haklısınız herkes kıskanır. Daha doğrusu seven insanlar kıskanır buna lafım yok ama bir de şöyle düşünün. Bu baskı ve kıskançlık krizleri sebebiyle çekti gitti. Ne oldu o kıskançlık krizin yanına bir de nur topu gibi ayrılık acısı eklendi. Ne oldu daha mı iyi oldu olaya böyle bakmanız lazım.

Tabi ki sıfır tepki de gösterme demiyorum demek eğlence sonunda falan kişiyle kalmaya gideceksiniz. Demek ki iki kız iki erkek kalacaksınız gece Tabii ki kalabilirsin hayatım istediğiniz bir şey olursa ben getiririm boşu boşuna dışarı çıkmayın gibi tribe girmenin manası yok kabul ediyorum.

Sınırı ayarlamaktan kastım, doğal olabilecek şeylere baskı yapmamanız yani onun yaşam alanına müdahale etmemiz bunun örneğini daha önce de verdim. Bir danışanım bana durumu hakkında örnek verirken 4 dakika 28 saniyedir çevrim içiydi sonra biraz kapattı ardından iki dakika 17 saniye daha çevrim içiydi, 3 saat içerisinde ortalama bir dakika 22 saniye çevrimiçi kaldı bu da çok net bir şekilde başkasıyla konuştuğun beni aldattığını göstermiş oluyor dedi ve bunu derken çok ciddiydi.

Bu istatistiği yapmış ama işin içinde kıskançlık boyutu fark etmemişti bile bunu yapmayın kıskançlık ilişkileri soğumasın da ve hatta bitmesinde en büyük etkendir karşı taraf ona güvenmediğinizi hissederse bu his onda huzursuzluk etkisi yaratır. Huzursuzluk da ilişkinize yansır sözün özü kıskançlık dozajınızı abartmayın. Özellikle bu soğukluk döneminde.

Monotonluktan Kurtul

Alışıla gelmişin dışına çıkın gittiğiniz mekânları buluştuğunuz saatleri değiştirin monotonluktan çıkıp bir şeyler yapmaya odaklanın program için yeni fikirler üretin. İlla çok ünlü bir restoranda gitmenize ya da şehir dışına tatile çıkmanıza gerek yok. Hiç gitmediğiniz bir semtin sokak arasındaki bir kafede oturup bir şeyler içmek bile size değişiklik getirecektir monotonluktan çıkartacaktır. Bunun gibi fikirler geliştirin ve karşı tarafa sunun değişimi hissedeceksiniz.

Onu İyi Tanıdığını Belli Et

Onu tanıdığınızı belli edin hoşlandığı sevdiği şeyleri yapıp onu görmeye giderken sevdiği bir çiçeği götürün, cebinizden en sevdiği çikolatayı en sevdiği şekeri çıkartın, en sevdiği tatlıyı sipariş edin, sipariş ederken sen çok seversin diye ekleyin, sevdiği dizinin yeni sezonu ne zaman geleceğini söyleyeyim örnekleri çoğaltmak sizin elinizde ama ona onu ne kadar iyi tanıdığınızı sık sık ispat etmeye çalışın. İnsanlar önemsendiğini bilmekten hoşlanırlar.

Tepki Gösterme & Laf Sokma

Trip den ve tepki göstermekten özellikle laf sokmaktan uzak durun. Bu süreçlerde en fazla yapılan diğer bir hatada içinde bulunulan durumu hazmedemeyip karşı tarafa tepki göstermektir. Aman ya senin kaprislerinle mi uğraşacağım deyip çekip giderseniz işi daha da zora sokarsınız.

Ayrıca bu şekilde çekip giderseniz daha sonradan pişman olup döndüğünüzde kırık ve daha soğuk bir kalple karşı karşıya kalacaksınız. Diğer yandan laf sokmadan iletişim kurun. Tabi dün akşam zahmet edip beni arasaydın eğer hasta olduğumu bilirdin gibi iletişim size hiçbir şey kazandırmaz bunu unut.

Geçmişi Kurcalama

Geçmişten uzak dur. Eskiden böyle değildik neden şu anda böyleyiz diye sorgulamayı kesin o ana odaklanın o an soğukluk varsa eğer geçmişle kıyaslayarak bunu düzeltemeyeceğinizi bilin ya da geçmişte yaşadığınız sorunları gündeme getirmeyin.

Geçen gün arkadaşlarınla ilgili şöyle şöyle dedim diye şu anda tepkilisin bana diye olayı çomaklamayın, çomaklamak herhalde tam yerinde bir tespit oldu. Eğer hatanız olduğunu düşünüyorsanız başka şekilde telafi etmeye çalışın ama durup durup gündeme taşımanın.

Cinsel Hayatınızı Renklendirin

Cinsel hayatınızı renklendirin. Onu her zaman kinden daha fazla arzuladığınızı belli edin. Mesajlarınızı e***** buna parantez açmak istiyorum yalnız ince bir çizgi pornografiden uzak durun, romantizmi ve erotizmi barındıran mesaj içerikleri hazırlayın, konuşmalar başladın. Ona özel olduğunu sadece onu arzuladığınızı hissettirin. Yalnız bu madde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var o yüzden birkaç maddede altını beslemek istiyorum.

Yıpranan ilişkiyi Kurtarmak İçin Eve kapanmayın

Cinsellik ilişkiyi ayakta tutar bu kabul herkes tarafından kabullenilmiş bir şey fakat bu yetmez, sosyal hayatınızı sosyal ilişkilerinizi de ihmal etmeyin.

Israrcı olmayın

Özellikle erkek arkadaşlarımla söylemek isterim ki soğukluk döneminde cinsel olarak da istenmeyebilirsiniz ısrar ederek kendinizden kaçırmayın ama ona olan arzunuzu sık sık dile getirmeniz de bir sakınca yok.

Yıpranan İlişkiyi Kurtarmak İçin Taviz verme

Kız arkadaşlarım için özellikle vurgulamak istiyorum. Renklendirelim derken kendinizden çok fazla taviz vermeyin. İstemediğiniz şeylere girişmeyin daha sonra pişman olacağınız şeyler yapmayın.

İlişki de eğer cinsellik yoksa ya da uzak mesafe ilişkisi ise hareket katmak adına küçük oyunlarla iletişiminizi besleyebilirsiniz.

Onu Değiştirmeye Çalışmayın

Karşı tarafı değiştirmeye çalışmayın, yaptıklarınızdan bir karşılık beklemeyin, onu olduğu gibi kabullenin değiştirmeye çalışmanız hem karşı tarafı baskı altına sokar hem de sonuca ulaşamadığınız için sizde gerginlik ve baskı oluşturur insan karakteri kolay kolay değişmez.

Evet insan bazı konular da kendini törpüleye bilir ama meşhur sözleri söylendiği gibi can çıkar huy çıkmaz o yüzden o kişi değiştirmeye odaklanıp gereksiz baskı kurmayın. Diğer yandan onun için emek harcarken bu saydığımız maddeleri yaparken bir karşılık beklemeden yapın sabırsız olmayın kıskanmadığınız için onun da sizi kıskanmaması gerektiğini düşünmeyin mesela.

Yeni yerlere gittik kıskanmayı da bıraktım. Hadi artık düzel yani eskiye dönelim gibi beklenti içerisine girmeyin akışına bırakın, sabırlı olun.

Sinirlerinize Hakim Olun

Yıpranan ilişkiyi kurtarmak için Sinirlerinize hakim olun. En önemli kuraldır bu aslında bu zaman diliminde eskiye kıyaslarsanız değiştirmeye çalışıp değişmediğini görürseniz kıskançlığınızı frenleyemezsiniz ortaya inanılmaz bir sinir çıkar. Bu sinir büyür büyür büyür maddelerde bahsettiğim triplere bölünür sonra öyle bir patlama yaşanır ki, karşı tarafa yoğun hakaretler ve küfürler eşliğinde işi sonlandırmaya kadar gider.

Evet yani o sinirle ilişkiyi bitirme cümlesi sizden gelmesi çok yüksek ihtimaldir. Tabi daha sonrasında pişmanlık getiren süreçlere girmiş olursunuz ileride keşke biraz daha çalışsaydım. Keşke bu kadar çabuk pes etmeseydin demek adına son kurala uymanız çok önemli.

Sinirlerinize hakim olmanız inanılmaz önemli son olarak çıkmadık candan ümit kesilmez Lafını da unutmayın. Evet diyelim ki bunların hepsini yaptınız ya da büyük çoğunluğunu yaptınız inanın sizde ki değişimi fark edecek eski günlere hemen döner misiniz bilmiyorum ama o ilişkinizde yara almış kısımları onarmış olacaksınız ama tabii ilk başta söylediğim gibi aranızda gerçekten bir sevgi varsa sevgisi bitmiş bir ilişki canlandırmak bambaşka bir olaydır.

Onun için ayrı çalışmak gerekiyor maalesef. Peki tüm bunları yaptınız ama ilişkiniz düzelmedi bitti tüm çabalarım boşa gitti diye de düşünmeyin düşüneceğiniz ve mutlu olacağınız konuşun. Ben ilişkimi düzeltmek için elimden geleni yaptım içim rahat yarın geçmişe baktığım zaman pişman olmayacağım. Bu düşünce inanın olası bitmiş olan ilişkinizin sonunda içinizi rahatlatacak cümledir ve gerçekten çaba harcamadan bitmiş bir ilişkiye nazaran çaba harcanarak bitmiş bir ilişki çok daha rahattır.

Geçtiğimiz günlerde paylaştım ayrılığın evreleri makalem de suçlama evresinden bahsettik, suçlama evresi özellikle çaba harcamayan kişilerin sıklıkla içine düştüğü ve bir türlü çıkamadığı evrelerden bir tanesidir. Çünkü gerekli emeği harcamadığını düşündürür ve depresyonuna ekstra hüzünler katar kısaca hangisini istediğinizi sorun kendinize. İlişkinin bitmesini izlemek mi bitmemesi için çalışmak mı? Karar sizin.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.