1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Sevgiliye Güven Veren Davranışlar

Sevgiliye Güven Veren Davranışlar
+ - 0

Sevgiliye güven veren davranışlar hakkında ilişkide güven oluşturmanın yolları aşk ilişkilerinin en ciddi konusudur güven duygusu. Bir çok ilişkinin bitme sebebi toksitlenme sebebidir.

Kıskançlıklarından olması, triplerin atılması, tartışmaların uzaması, küslüklerin oluşma sebebidir Güven veya güvensizlik. Güven duygusu varsa bir ilişkide huzur vardır resmen güven duygusu ne kadar kuvvetliyse ilişkide o ilişki o kadar uzun ömürlüdür birçok biten ilişkinin ardından aramızda güven kalmamıştı söylemini duyarsınız etrafta. Şahsen ben çok duyuyorum.

Güven duygusundan bahsedildiğinde illa aldatma aldatmaya teşebbüs etme olarak düşünmemek lazım birçok kavram giriyor bu ilişkide güven konusunun içine dürüstlük, sözüne inanılır olmak, net olmak, tutarlı olmak, sadık olmak, tahmin edilebilir olmak daha da sayılabilir.

O yüzden belki de en önemli kavramdır ilişkide Güven konusu işte bende bugün ilişkide güven duygusunu nasıl sağlarsın, ilişkide olduğun kişiye nasıl güven verirsin, Sevgiliye güven veren davranış bunları yaparken hangi sınırlarda olmalı bu hepsini madde madde aktaracağım.

Çünkü güven vereyim derken güvensizlik yaratma durumu da var ondan da ayrıca bahsedeceğim hazırsanız hadi başlayalım. Aklıma gelmişken ilişki de yapılmaması gereken davranışlar listemi de okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

İyi Tanı

Kısa ve önemli bir madde olacak bu önceliğimiz hayatımızdaki kişiyi tanımak a ben iyi tanrım sevgilimi sütlü nuriyeye bayılır. Böyle bir şey değil kastettiğim bakış açılarını anlamaktan, tepkilerini iyi analiz etmekten, kararsızlıkları çözmekten, hassasiyetlerini anlamaktan bahsediyorum. Çünkü bundan sonra sayacağız maddeleri iyi yapmak adına bu çok önemli yalandan hoşlanmıyor ben biliyorum sevgilimi mesela bu çok geniş bir kavram.

Sadece elinde bu veri varsa yetmez daha derine inmeli örnekleri maddeler içinde vereceğim daha net anlayacaksınız ama karşı tarafın niye güvensizliklerin olduğunu hangi konulara hassas olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor bu tabi sorarak olmaz. E şimdi Haydarcım farzet ki ben sana uyuyorum dedim gece çıktım eğlenmeye sen de bunu öğrendin ne yaparsın ayrılırım Handecim anladım peki eğlenmeye gitmedim de arkadaşlarımla sohbet etmeye gittim.

O esnada yakın arkadaşım hasan bana sarıldı fotoğraf attı o zaman ne yaparsın Hasan’ı ayrı seni ayrı. Anladım tamam sarılan Hasan değil de orada çalışan… zorlama işte değil mi? Tanımak sadece sorarak olmaz dinleyerek olur, gözlemleyerek olur, tepkilerini analiz ederek olur şimdi devam edelim.

Saklama – Detay Verme

En hassas olan maddeye geçelim az önce dedik ya güven vereyim derken güvensizlik yaratırsın diye o konuyu bu maddede işleyeceğiz. Sevgili dostlar ilişkide geçirilen zamanlamaları da göze alarak gizli saklı işler yapılması ilişkideki güveni zedeleyen bir şeydir.

Arada geçirilen zaman kritik tabi ilk gün ilk ay her şeyi anlatmak gizli saklı bırakmamak buna dahil değil ama belli zamanlar geçtikten sonra gizli saklı işler yapmak güven duygusunun zedelenmesine sebep oluyor bu çok net özellikle de imajınızın zedelenmesine.

Bazen çok pozitif şeyleri bile gizleyerek negatif sonuçlar elde ediyor insanlar. Bir danışanım vardı. Akşamları mesaiye kalıyorum diyor sevgilisine. Bir gün erkek arkadaşı onu almaya gidiyor ve ofiste yok kadın liseyi dışarıdan bitirmeye çalıştığı için akşam derslere giriyor bunu da gizlemeye çalışıyor karizması dağılmasın diye oysa bir eğitim almak eğitimi tamamlamak ne zamandan beri gizlenmesi gereken bir şey ama o öyle görmemiş.

Netice itibariyle ıspat çabası, kendini anlatma çabası ama gizli saklı iş yaptığı içinde dağılan güven duygusu çok güzel bir örnek bir de şöyle bir şey var ya bunu öğrenmesine imkan yok diye başlanan bir yalan sonra çığ gibi büyüyor ve küçücük bir yalanken karşımıza bir ilişkinin bitme sebebi olarak çıkıyor.

O yüzden güven duygusunu güçlendirmek adına hayatınızda gizli saklı şeylere girişmeyin ya da bunları açıkça söyleyin. Tabi bu madde esas bundan sonra başlıyor sakla kısmına geldik şimdi. İlişkide her şey net olmalı diyorsun ama şimdi de saklıdan girdin olaya evet dostlar bazen saklamak gerekiyor.

Önyargı oluşmaması adına. Bir çok makalem de bahsettim bundan birçok ilişkide bu gizli saklı bir şey olması kısmı yanlış anlaşılıyor ve başlıyor anlatmaya ya. ya Hande ben senden önce çok fırlamaydım her gece bir kız her gece bir ortam o dönemler kaç kızla aynı anda görüşüyordum. Ben sayıyı bilmiyorum vallahi anlattın ya bu bilgiyi aklına hemen belirecek ilk ulaşamadığında kim bilir hangi kızın koynuna attı kendini diye.

Ya Faruk bak açık olacağım benim üst kattaki komşumuzun oğlu Hakan’la bir ilişkim vardı dört yıl beraber takıldık. Ben geceleri yukarı kata falan çıkardım orada kalırdım. Al başına belayı güvenemez sana. Alnım da bir kaşınma başladı ama bizim hatun üst kata çıkmamış olsa bari diye geçirir içinden.

O yüzden saklaman gereken şeylerde olmalı saklaman demeyelim gerçi buna detay vermemen gereken şeyler olmalı diyelim. İnsanların geçmişi geçmiştedir o anki ilişki önemlidir. Bunu o yüzden söylüyorum. Çünkü bu detaylar önyargı oluşturacağı için güven duygusunun zedelenmesine sebep olacaktır devam edelim.

Eksiksiz İletişim

Aslında herkesin rahatsız olduğu ama tam tanımlayamadığı bir sıkıntı bu dostlar. Eğer ki güven duygusunu oluşturmak istiyorsak karşınızdaki ile kuracağınız iletişimler eksiksiz olmalı ilk maddemiz dedik ya hani tanı diye. İletişimde öğrenmek isteyeceğin şeyleri sevgiliye aktarmak eksiksiz iletişimin açılımı olacaktır.

Şöyle örneklendirelim. Ahmet’cim biz yarın kahvaltıya gideceğiz iş yerindeki arkadaşlarla afiyet olsun canım. Tamam ne oldu iletişim kuruldu sonra bir fotoğraf paylaşıldı tesadüfen Ahmet gördü kahvaltı masasında 12 erkek iki kız. Özlem neredesin sen öyle aşkım söyledim ya ben kahvaltıya gideceğiz diye yahu ne kahvaltısı. Askerlik şubesine aşı yapmaya gitmiş hemşireler gibisiniz bundan haberim olsa git demezdim.

Sorsaydın o zaman kim var diye sen umursamamışsın suç benim mi? Üste çıkamazsın işte orada tamam kıskançlık üzerine oldu biraz örnek ama mantık çok net iletişim daha eksiksiz yapılmalı sevgilinin hassas olduğu konularda bilgi verilmeli. Çünkü bu bir kere başa gelir ise bir sonraki iletişimde 28 tane soru cevaplanması ile karşı karşıya kalınır.

Kahvaltıya gideceğiz biz hayatım kimlerle iş yerindekilerle kaç kız kaç erkek 4 kız 2 erkek isimler ne Ayşe, Fatma, Hayriye haydi çiftetelliye saat kaçta buluşulacak oraya nasıl gidilecek kaç saat durulacak yumurtalar rafadan mı tavadan mı olacak.

Her detay sorulmaya başlanır verilen cevaplarda genelde karşı tarafı asla tatmin etmez. Oysa bu bilgiler tam ve eksiksiz şekilde verilirse karşı tarafında içi rahat olur. Çünkü hangi hassas noktaları merak ettiyse o bilgilerin verileceğini bilir o gün ya da ondan sonraki günlerde.

Kuşkuya Yer Verme

Ben her zaman şunu derim seven insan sevdiği kişinin kuşkuya düşmesine ondan şüphelenmesine izin vermez bu maddede buna örnek işte. Güven duygusunu vermek istiyorsanız kesinlikle kuşkulanacağı şeyler yapmamalısınız. Hadi bir örnek verelim telefonun ters konulması, uçak moduna alınması, sinsi sinsi gizli gizli mesajlaşılması, ortam içerisin de sevgiliye kuşku veren hareketler yapılması.

Canım ben yatıyorum iyi geceler. İyi geceler canım pat WhatsApp’ta son görülme sabaha karşı 04.00 ne yapıyorsunuz o saatte ya tuvalete kalkmıştım da bir bakayım dedim bakma işte gecenin köründe uzaya gönderilecek uydu da sorun çıktı da gel sistemi tekrar kurmu diyorlar sanki sana. Yani dostlar güven duygusu verilecekse o kuşkulandıracak şüpheye düşecek hareketleri müsaade edilmemeli.

Tutulmayacak Sözler Verme Verilen Sözleri Tut

İlişkilerde güven duygusunu en çok sarsan konulardan bir tanesidir bu dostlar söz verilmesi tutulmaması vaatler, bahaneler, kaybolan ümitler soğuyan sevgililer. Öncelik şu olmalı dostlar yapılamayacak şeylerin sözleri verilmemeli ya söz bak kış geçsin seni yaza maldivler’e götüreceğim.

Ya sen mardinlilere nasıl gidilir kaç saatte gidilir ne kadara patlar biliyor musun? Bundan sonra haftada en az dört kere görüşeceğiz haftada dört defa mesaj atmıyordur ama görüşme sözü verir vallahi canım bırakacağım okulu geleceğim yanına yerleşeceğim tayinimi senin şehrine isteyeceğim zaman geçer verilen sözler yerine bahanelere bırakır bahaneler karşı tarafı ilişkiden soğutur güven duygusunu Allah bulmak eder.

Ya aşkım okul uzadı bize tayin yokmuş bu sene ya seneye açılacak kontenjan maldivlere sonraki ay gideriz de silivreye gitsek bizim Hasan amcanın yazlığına o nasıl bir de şu var tutulamayan sözler bahanelerle savuşturulurken daha büyük sözler verilir ya bu hafta görüşemedik ama haftaya söz her gün birlikteyiz.

İzin alacağım yedi günü seninle geçireceğim seneye tayinimiz çıkmazsa basıyorum istifayı geliyorum yanına. Bu seneyi Silivri’de geçirelim de gelecek sene altı ay devre mülk alacağım maldivler de o zaman gideriz. Yuh artık o yüzden dostlar söz vermek çok önemlidir.

Sizin güvenirliliğiniz açısından sizin karizmanız açısından ve en önemlisi karakterinizin yansıması açısından önemlidir. Tutulamayacak sözler verilmemelidir verilen bir söz varsa mutlaka tutulmalıdır.

Tutarlı Ol

Tutarlı davranmak yine güven duygusunu diri tutmak adına çok önemli bir adımdır. Sizin hareketlerinizde ki tutarlık karşı tarafa güven verecektir. Kararsız ve arada derede bırakmamış olacaktır. İlişki harici bir örnek vereceğim size bir patronum vardı yıllar yıllar önce bir şöyle bir iletişim geçmişti aramızda.

Müşteri velinimetimiz başımın üstünde yerleri var. Ben neysem onlar da o gelsinler benim masama otursunlar böyle atıp tutuyor. Bir hafta geçti geçmedi bir toplantı esnasında bahçede müşteri sigara için telefonla konuşuyor gezerek bizim patron soruyor. Bu ne yapıyor ya bu ne yapıyor müşterimiz işte patroncum bahçede dolanıyor müşteri ise müşteriliğini bilsin geçsin bekleme odasında beklesin ne işi varmış benim bahçemde.

Şimdi bu tutarsızlık ta ki kişi güvenilir mi, Ciddiye alınır mı, saygı duyulur mu, sözüne itimat edilir mi? İlişkilerde de gerçek hayatta da her yerde önemli tutarlı olmak lazım tutarlı olursan düşünce yapısında bakış açın da tepkilerinde güven kazanırsın küçücük bir şey o kadar önemli sonuçlar doğurur ki.

Sevgili dostlar bu saydığım maddeleri sadece ilişkilerinizde değil hayatınızın her alanında bir hayat felsefesi haline getirirseniz her yerde kazanırsınız özellikle ilişkilerinizde kullanmanız ilişkinizi kalitesi açısından çok faydalı olacaktır.

Her şeyden önce ilişkinizin ömrünü uzatacaktır. Çünkü bir kere kaybedilirse yerine konması en zor olan kavramdır bu güven içinde ilişkiler yaşamanız dileğimle tekrar görüşene kadar kendinize göz kulak olun hoş çakalın.

Yorum Yap